Ülker Zam Yapmadı ama Gramajı Düşürdü

Ülker, Rulokat ve Ülker Çikolatanın fiyatlarında artış yapmadı ama ürünlerin gramajını düşürdü. 

Rulokat’ın paketi 48 gramdan 42 grama; Ülker Çikolata’nın paketi ise 35 gramdan 32 grama düştü. Ülker’in bu hareketi sosyal medyada da tepki çekti. 

Dolar kurundaki artışın ardından büyük şirketlerin ürünlerde nasıl zam yapacağı veya nasıl bir yol izleyeceği merak konusuydu. Ekmeğe yapılan zam ile doğalgaz ve elektriğe gelen zamların ardından özel şirketlerin fiyat artışları da yavaş yavaş gelmeye başladı. 

Çikolata ve bisküvi devi Ülker, ürünlerinde fiyat artışı yapmadı ama ürünlerin gramajını düşürdü. Twitter’da bir kullanıcı (sayfa) olayı böyle deşifre etti. 

Gelen yorumlarda, zammın normal; gramajın ise böyle bir şekilde düşürülmesinin etik olmadığı görüşü hakimdi. 

Kırmızı Çizgi&Yorumlar

Gerçekten de zam normaldir. Neden? Alım gücü azalmıştır, maliyet artmıştır veya şirket içinde çeşitli sorunlar yaşanmış ve bu da şirketin maliyesini olumsuz etkilemiştir. Fakat böyle bir hareket, müşterinin aklıyla alay etmektir. Bu, tipik bir şark kurnazlığıdır. Zamların sağanak gibi başımıza yağdığı bu günlerde kimse Ülker’e “neden zam yaptın” diye sormaz. Zira nedenleri veyahut kılıfları vardır fakat bu usulsüzlük Ülker var olduğu sürece akıllarda kalacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: