Ziya Gökalp Kimdir?

Türk tarihi boyunca süre gelen Türkçülük fikrini net bir şekilde ortaya atmış Türk tarihinin en önemli kişiliklerinden Ziya Gökalp.
Mustafa Kemal, “Bedenimin babası Ali Rıza Efendi, hislerimin Namık Kemal, fikirlerimin Ziya Gökalp’tir” sözünü söylemekle, fikir olarak ne kadar kuvvetli bir bilim adamı olduğunu göstermiştir.

Mehmet Fuat Köprülü ile birlikte Türk toplumunu sosyolojik olarak derinlemesine irdelemişlerdir. Doğum tarihi 23 Mart 1876’dır. Diyarbakır ilinde hayatına başlamıştır.

İlginizi Çekebilir:  Recep Terzi Kimdir? Yaşı? Boyu? Oynadığı Diziler?

Mecmualarda onlarca eser vermiş ve kitaplarında Türkçülüğün Esaslarını anlatmıştır ki bu isimde olan kitabı en değerlilerindendir.

Bulunduğu dönemde halkın kafası çok karışıktı ve her zümrenin ortaya attığı farklı akımlar insanları hem daha fazla ayrıştırıyor hem de kafa karışıklığını üst boyutlara getirerek düşünceleri ve idealleri geliştirmeyi zorlaştırıyor idi. İnsanların kafasında aslında ‘Türkçülük Nedir?’, ‘Milliyetçi Kimdir?’ soruları ner bir cevap bulamamıştı. İşte Ziya Gökalp tam da bu konuların üstüne giderek bir derleme yapmış ve kültürel, dini olarak nasıl olunması gerektiğini ortaya koymuştur. Kitaplarında akıcı bir dili benimsemiştir. Okuyuculara teorik anlamda bilgiyi sağladıktan sonra ameli kısım oluşturarak işin uygulamasının nasıl olabileceğini anlatmıştır.

İlginizi Çekebilir:  CNN Türk Muhabiri Ceylan Sever Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Eşi Kimdir? Boyu?

Ziya Gökalp fikirlerine göre, bir milletin değerlerinin yapılanıp, medeni seviyelere ulaşabilmesi için aydın kişiliklere belli görevler düşmektedir. Bunların en önemlisi ise Halka ve Batıya doğru gitmektir.

Dönemimizin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Ziya Gökalp’i benimsediğini söylemiştir ve birçok konuşmasında Ziya Gökalp şiirlerinden alıntılar yapmıştır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat