2. Ön Eleme Turu Nedir? İkinci Ön Eleme Turundan Sonra Ne Var?

2. ön eleme turu nedir, ikinci ön elem turu ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca 2. ön eleme turundan söz edeceğiz.

2. Ön Eleme Turu Nedir?

Birinci ön elemeden sonra 3. ön elemeden önce olan, UEFA Avrupa Ligi’nde gruplara katılacak olan takımların belirlenmesine yarayan bir eleme sisteminin ikinci ayağıdır. Bu sisteme göre UEFA Avrupa Ligi’ne katılacak olan takımlar belirli bir eleme sistemine göre ilerler ve en sonunda eleme turlarını geçen takımlar UEFA Avrupa Ligi’nde gruplara kalır. Bu sistem hem UEFA Avrupa Ligi’nde hem de Şampiyonlar Ligi’nde aynıdır. Örnekler üzerinden biraz daha konuyu açıklayalım.

Bu sezon pandemi nedeniyle eleme turları tek maç üzerinden yapılacak. Birinci ön eleme turları, tek maç üzerinden seyircisiz olarak 27 Ağustos 2020 tarihinde oynandı. İkinci ön eleme turlarının kura çekimi ise 31 Ağustos tarihinde yapılacak. Takımlar Eylül ayında 2. ön eleme turlarından yine tek maç ve seyircisiz olarak mücadele edecekler.

Ülkemizde Durum Ne?

Galatasaray, Trabzonspor’un UEFA’dan men cezası alması nedeniyle Avrupa biletini kapmış oldu. Bu sene yoluna Avrupa kupalarından devam edecek olan Galatasaray, 2. ön eleme turundan kupaya katılacak. 2. ön eleme turlarının kura çekimi 31 Ağustos tarihinde yapılacak. Daha sonra Galatasaray, kuradan çıkan takım ile 17 Ağustos’ta maç yapacak. Eğer rakibini elemesi halinde bir üst tura yükselebilir.

2. Ön Elemeden Sonra Ne Var?

İkinci ön eleme maçlarından sonra 3. ön eleme ve 4. ön eleme maçları olur. Yani toplamda 4 ön eleme maçı bulunmaktadır. UEFA, ülkelerin puan durumuna (ülke puanı( göre Avrupa kupalarına katılacak olan takımların bir ligdeki sayısını belirler. Örneğin Süper Lig’de ligi 3. sırada bitiren takım doğrudan grup aşamasına kalırken ligi 4. bitiren takım 3. ön eleme turundan, 5. bitiren takım ise 2. ön eleme turundan Avrupa kupalarına katılmaya hak kazanır.

Normalde Galatasaray ligi 6. bitirmesine rağmen Trabzonspor’un 1 yıl Avrupa kupalarından men cezası alması nedeniyle Avrupa liginde oynamaya hak kazanmıştır. Yine aynı şekilde ligi 3. bitiren Beşiktaş da Trabzonspor’un yerine Şampiyonlar Ligi’nde ön eleme hakkına sahip olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.