Futbolda Altın Gol Nedir? En Son Ne Zaman Uygulandı?

Futbolda altın gol nedir? En son ne zaman uygulandı? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “altın gol” kavramından söz edeceğiz.

Altın Gol Nedir?

Futbolda normal süre olan 90 dakikanın sonunda taraflar arasındaki eşitliğin bozulmaması halinde 15’er dakikalık iki uzatma devresi oynanır. Bu uzatma devrelerinde atılan goller “altın gol” olarak tanımlanır ve bu golden sonra oyun golü atan takım lehine sona erer.

İlginizi Çekebilir:  Voleybolda Libero Boyu Kaç Olur?

Tek maç veya ikili eleme turunda uygulanan bir yöntem olmuş ve ilk kez 1996 yılında Türkiye’nin de katıldığı İngiltere’de düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası bu kural uygulanmıştır.

1996 Avrupa Futbol Şampiyonası finalinde karşı karşıya gelen Almanya ve Çek Cumhuriyeti’nin galibi de “altın gol” uygulaması ile belirlenmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Normalde Aslolan Pozisyonu Orta Sahanın Merkezi

Bu kural 1996 yılından 2002 yılına kadar Avrupa’daki önemli maç ve turnuvalarda hatta Dünya Kupalarında da uygulanmış daha sonra bu kural 2003 yılında UEFA tarafından “gümüş gol” uygulaması getirilerek kaldırılmıştır. Gümüş gol uygulaması ise bir sene sonra altın gol uygulaması ile beraber kaldırılmıştır.

Kurtarıcımız: Altın Gol

Türkiye’nin 2002 Dünya Kupası’nda Senegal ile oynadığı çeyrek final maçında İlhan Mansız’ın uzatma devresinde attığı gol ile Türkiye turu geçen taraf olmuş ve altın golün avantajını kullanmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Çift Turnike Nedir? Ne Demek?

Yine 2000 yılında UEFA Kupası sahibi Galatasaray ile o sezonun Şampiyonlar Ligi Şampiyonu Real Madrid ile oynanan Süper Kupa maçında Jardel’in attığı altın gol ile Galatasaray Real Madrid’i eleyerek kupayı müzesine götürmüştür. Altın gol uygulamasında hiçbir Türk takımı altın gol yememiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi