2018’de KYK Borçları Silinecek mi?

2018 yılında kredi borçları silinecek mi? Kredi borçlarının silinmesine ilişkin kim neler dedi? Şu anda milyonlarca öğrencinin devlete ”kredi” borcu bulunmakta. Seçimler yaklaşırken Ak Parti’nin seçim malzemesi olarak kredi borçlarını sıfırlayacağı konuşulmuş ve tasarı meclise sunulmuştu.

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ kredi borçlarının affedilmesine ilişkin şu ifadelere yer verdi:

”Her yıl üniversitelerimizden yüz binlerce öğrencimiz Kredi Yurtlar Kurumu’nca verilen katkı ve öğrenim kredisi borçlarıyla mezun olmaktadır. Öğrencilerin bu borçları, mezuniyetten 2 yıl sonra geri ödemeye başlamaları gerekmektedir. Kredi ödemelerini erteleme imkanı yok ise aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı uygulanmaktadır.”

Ardından konunun önemine dikkat çeken Mehmet Gökdağ konuşmasına şunları da ekledi: ”Türkiye’deki 3 milyonu aşkın işsizden 947 bini üniversite mezunu. Genç mezunların iş bulma sıkıntısına bir de devlete olan kredi borçları yük olmamalıdır. Bu nedenle bu krediler karşılıksız olmalıdır.”

Söz konusu konuya ilişkin teklif ise TBMM‘ye sunuldu. Peki tasarının içeriği nedir? Kredi borçlarının silinmesi neleri kapsıyor?

“Teklifin Başlığı: 351 Sayılı Yükseköğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi

Teklifin Özeti: Teklif ile, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun, yüksek öğrenim gören ve yönetmelikle düzenlenecek esaslar çerçevesinde yeterlikleri ve ihtiyaçları belirlenecek öğrencilere karşılıksız olarak öğrenim ve katkı kredisi vermesi, ayrıca hâlihazırda bu kredileri almakta olanlar ile bunlara ilişkin borcu olanların söz konusu kredi borçlarının silinmesi amaçlanmaktadır.”

Sosyal Medyadan da Çeşitli Baskılar Geliyor?

Sosyal medya ve çeşitli medya kanallarından da kredi borçlarının silinmesine ilişkşn çeşitli kampanyalar yürütülüyor. Chance.org gibi sitelerden imza toplayan adaylar, kredi borçlarının silinmesine ilişkin hükumete baskı yapıyor. Bu baskı sonuç getirecek mi? Gündem nereye kayıyor?

Akşener’in ‘Borçlar Silinsin’ Çıkışı

Meral Akşener’in İyi Parti’yi kurup seçime hazırlık yapmasının ardından pek çok geçmeden vaatler de birbiri ardına gelmeye başladı. Bugünkü basın toplantısının ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Meral Akşener, şu ifadelere yer verdi:

”30 Nisan 2018 itibariyle borçları yasal takibe ya da yakın takibe alınmış olan ve de borçları tahsilat şirketlerine satılmış olan 5 milyon vatandaşımızın tüketici kredisi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarından doğan borçlarını satın alacağız.”

Bu açıklamaların ardından gözler milyonlarca öğrencinin kredi borçlarına çevrildi. Hali hazırda meclise sunulan bir tasarı var. KYK borçlarının silinmesi şimdilik zor gibi gözüküyor. Devletin en önemli gelir sistemlerin de biri olan borç, şimdilik ekonominin günü kurtarmasına sebep. Devletin bu kötü ekonomide KYK borçlarını sıfırlaması uzak bir ihtimal. Fakat, hükumetten de ”net”  bir hayır tavrı gelmedi. Bu, şimdilik silinebilir olduğuna dair umut taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: