Almanya Cumhurbaşkanı ve Eşinin Oy Atmak İçin Sıra Beklemesi

Bu fotoğraf size neler anlatıyor? İlk bakışta normal bir fotoğraf karesi olarak görülen bu fotoğrafta yer alan kişiler Almanya’daki seçimlerde oyunu kullananlar. Fotoğrafın sol tarafında çocuğunu kucağında taşıyan bir anne, önünde yine büyük ihtimalle çocuğu olan nazaran büyük bir erkek çocuğu var. Fakat işin ilginç yanı fotoğrafın sağ tarafı. Fotoğrafın sağ tarafında bulunan iki kişi ülkenin protokol bakımından en yetkili iki ismi: Almanya Cumhurbaşkanı ve Almanya Cumhurbaşkanı’nın eşi yani First Lady.

Herhangi bir vatandaş gibi sıraya giriyorlar ve herhangi bir vatandaşın yapması gereken neyse onu yapıp sırada bekliyorlar. Üstelik simalarından sırada bekleyen halkı ezimseyen, küçümseyen bir ifade de yok. Ve üstelik yanlarında, burunlarının dibinde korumaları da yok.

Birileri size bu iki kişiden biri ülkenin cumhurbaşkanı diğeri de onun eşi dese muhtemelen inanmak istemezsiniz ama böyle örnekleri yurtdışında görmek oldukça doğal.

Oysa güzel vatanımızda bu böyle mi? Hiyerarşik yapı, bürokratik düzen, devlet büyüklerinin her zaman ve her yerde üstün olması, üstünlüğün her daim onların elinde bulunuşu, kendilerini sıradan halkın bulunduğu kategoriden daha üst yerlerde görmeleri, halkın arasına karışmaktan kıvanç duyacağı yere bundan iğreti olmaları gibi pek çok gerçek var.

Oysa biz şöyle alışmıştık: Başbakan ya da Cumhurbaşkanı veya Parti Genel Başkanı oy atacağı sandığın olduğu okula gelir, okul etrafında kutlamalar, bağrışmalar çağrışmalar olur, basın mensupları zaten orada olurlar, artistik ve ertesi günkü gazete manşetlerini süsleyen oy atışı fotoğrafı çekilir ve asıl ilginç ve pek görünmeyen tarafı protokol gereği 1-2 saat kimse oyunu atamaz.

Çok şeyler anlatıyor bu fotoğraf. Çok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.