Kelimeler

Abesle İştigal Memnudur Ne Demek?

Abesle iştigal memnudur nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime ve deyimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “abesle iştigal memnudur” sözünden bahsedeceğiz.

Abesle İştigal Memnudur Ne Demek?

— Kişinin boş işlerle uğraşması yasaktır ya da gereksiz işlerle uğraşmak kişiye bir yarar sağlamayacaktır anlamlarına gelir.

Kökeni

Deyimde geçen Abes, iştigal ve memnu kelimelerinin kökenleri Arapçadır. Şöyle ki;

  • Abes: hoş karşılanmayan
  • İştigal: Meşgul olma, oyalanma
  • Memnu: Yasak. (Aşk-ı Memnu: Yasak Aşk)

Cümle İçi Kullanımı

Türkiye bir darboğazdan geçiyor. Demokratik kıpırdanışlar var. Eğer siz ülkede demokrasi istiyorsanız, bu iş işkencenin üstüne yürünmesiyle başlar. Bir ülkede siyasi düşünce mahkumluğunun bitmesiyle başlar. İşkenceler, insan haklarını ihlaller sürüp giderken bir ülkede demokrasiden söz etmek, sizlerin deyimiyle abesle iştigaldeğil de nedir? Özellikle muhalefet partilerine, mezar taşları gibi, bu antidemokratik olay karşısında niçin susuyorsunuz, diyecektik.
Bazı gazetecilerimiz, ellerinde belgeler olduğunu, bu açlık grevlerini örgütlerin yönettiğini, çıkardığını söylüyorlar.

Ustadır Arı, Yaşar Kemal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds