Gündem

Katar Emiri’nden Erdoğan’a ‘Hediye’ Uçak

Anadolu Ajansı’ndan Fatih Kurt’un haberine göre Katar Emirliği’ne ait olan Boeing 747-8 tipi özel bir uçak, Katar şeyhi el Sani’nin hediyesi olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim edildi ve uçak Cumhurbaşkanlığı filosuna katıldı.

Kokpit.aero‘da yer alan bir haber göre, Katar Emirliği’ne ait VIP (İng: çok önemli kişi) donanımlı Boeing 747-8 tipi özel uçak, dün İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptı ve Cumhurbaşkanlığı uçak filosuna dahil edildi. Uçağın, Katar Şeyhi el Sani tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgisi ve Türkiye’ye olan güveni nedeniyle uçağı hediye ettiği öğrenildi.

UÇAK 2012 MODEL

Boeing firmasının özel jet statüsünde ürettiği uçağın üretim tarihi 2012. Söz konusu uçak daha sonra Seattle yakınlarındaki Everett Fabrikası’ndan San Antonio’ya gitti. Burada ise ‘Very VIP’ (İng: Çok ‘çok önemli kişi’) olarak adlandırılan seviyede  kabi ksımı özel jet haline getirildi. Uçak en sonunda 2015’te Katar Emirliği’ne teslim edildi.

​KOLTUK KAPASİTESİ 76

Uçakta toplantı salonları, yatak odası, özel revir gibi ek donanımları bulunan uçak normalde 400 yolcu kapasitesine sahip ancak donanımla beraber bu sayı 76’ya inmiş. Aynı zamanda 18 kişilik mürettebat da bu uçakta görev yapıyor. Öte yandan üç yıllık hizmetinde toplamda 436 saat uçmuş ve 200 iniş-kalkış yapmış.

İKİNCİ EL SATIŞA ÇIKTI

Uçağın Katar Emirliği’nin filosundan satışa çıkarılmasından sonra birkaç ülkeden uçağa ilgi olmuş ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağa ilgi göstermesi nedeniyle Katar Şeyhi tarafından uçak ‘hediye’ olarak verilmişti. Uçağın ikinci el olarak satışa çıktığı fiyat ise 400 milyon dolar.

CHP GÜNDEME GETİRDİ

Katar Şeyhi’nin Cumhurbaşkanlığı filosuna hediye olarak takdim ettiği uçağı ilk olarak CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gamze Taşcıer getirdi. Taşcıer, uçağın hediye olamayacağını ve parayla alındığını ifade etti ve bu iddiasını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a verdiği soru önergesi ile de gündeme taşıdı.

Tevfik Fikret – Han-ı Yağma

Bu sofracık, efendiler – ki iltikaama muntazır
Huzurunuzda titriyor – bu milletin hayatıdır;
Bu milletin ki mustarip, bu milletin ki muhtazır!
Fakat sakın çekinmeyin, yiyin, yutun hapır hapır…

Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin,
Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds