Ah Alan Onmaz Ne Demek?

Ah alan onmaz veya ah alan onmazmış. Türk edebiyatının önemli edebi türlerinden olan Atasözleri ve Deyimler külliyatının en önemli örneklerinden biri de ah alan onmaz sözüdür. Peki “ah alan onmaz” sözünün anlamı nedir? Ah alan onmaz ne demek?

Ah Alan Onmaz Ne Demek?

Ah olan onmaz atasözü, bir kişinin herhangi biri kişi tarafından kötü olarak anılması veya birinin ahını alması, kişi için büyük bir kötülüktür. Zira ah alan kişi onmaz.

Onmaz, tedavi edilemez, düzeltilemez veya ıslah edilemez anlamlarına gelir. Kelimemin kökeni “onmak” sözcüğüdür.

Ah alan yani beddua alan birisi düzeltilemez, ıslah edilemez veya tedavi edilemez. Çünkü gerek inancımız gerekse kültürümüz gereği “beddua” alan birisi, iki yakasını bir araya getiremez.

Burada “ah almak” tabirinden anlatılmak istenen, kötü olarak anılmak, kötü bilinmek veya kötü olarak akılda kalmaktır.

Gündelik hayatta her zaman karşımıza çıkan veya çıkabilecek bu deyim örneğinde, kişinin diğerlerine karşı olan davranışlarına dikkat etmesi, başkası tarafından kötü olarak anılacak işler yapmaması, başkalarının aklında kötü bir şekilde kalmaması gerekir. İnsan, gerçek anlamda bir başkasının ahını alınca, ah alınca onmuyor. Onmaktan kast edilen ise bir daha işlerin rast gitmemesi, iki yakanın bir araya gelmemesidir.

Kısacası insan ikili ilişkilerde kendisine dikkat etmesi gerekir. Ah almamaya ise özellikle dikkat etmesi gerekir. Ah alan onmaz sözünün anlamı kısaca budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: