Temeşvar Nerede?

Temeşvar nerede? Hangi ülkeye ait? Özellikle tarih kitaplarında adından sıkça söz edilen Temeşvar neresi? 

Temeşvar (Rumence: Timișoara, Almanca: Temeschwar veya Temeschburg, Macarca: Temesvar)

Temeşvar, başkent Belgrad’ın yaklaşık 130 kilometre kuzeydoğusunda, Romanya’nın batı kısmında yer alan ve ülkenin en büyük ve en gelişmiş 3. şehridir. Şehir; sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan Romanya’nın en önemli şehirleri arasında yer alıyor. 

Romanya’nın Batı kısmının merkezi konumunda yer alan Temeşvar, Bega Nehrinin kıyısında bulunuyor. 

Osmanlı Devleti, Temeşvar’ı Kanuni Sultan Süleyman’ın vefatından 4 sene önce 1552 yılında topraklarına katmış ve Temeşvar eyaletini kurmuşlardır. Bu tarihten sonra Avrupa’nın en önemli eyaletleri arasında yer alan Temeşvar, yaklaşık 170 sene Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. Daha sonra 1715-1718 Osmanlı-Venedik ve Osmanlı-Avusturya Savaşları sonrasında bölge, Avusturya denetimine bırakılmıştır. 

1718 yılında imzalan Pasarofça Antlaşması’nın maddelerinden biri Temeşvar üzerinedir. 

Madde: Kuzey Sırbistan, Belgrad, Batı Eflak ve Temeşvar bölgeleri Avusturya’ya bırakılacak. 

Pasarofça Antlaşması’ndan hemen sonra bölgeye Macar asıllı olmayan, Almanların oluşturduğu Schwaben adında gruplar yerleştirildi. Şehir, ünlü 1848 İhtilalleri sırasında 107 gün Macar Devrimciler tarafından kuşatma altında tutuldu. 

Şehir, 1919 yılında Sırplar tarafından işgal edildi. 1920 Trianon Antlaşması çerçevesinde Romanya’ya bırakılan şehir, günümüzde de Romanya sınırları içerisinde bulunuyor. 

Aralık 1989 yılında Romanyalı diktatör Çavuşesku’nun devrilmesiyle sonuçlanan olaylar da yine Temeşvar’da başlamıştır. 

Şehir, 2016 yılında 2021 Avrupa Kültür Başkenti ünvanına layık görülmüştür.

Temeşvar’da Ekonomi

Aynı zamanda bir ticaret merkezi olan Temeşvar, özellikle II. Dünya Savaşı’ndan sonra hızla sanayileşmiştir. Şehirdeki fabrikalarda elektrik motorları ve elektrikli araçlar, kumaş, tarım makineleri ve araçları, kimyasal ve plastik maddeler, ayakkabı ve gıda maddeleri üretilir.

Bir ticaret şehri olan Temeşvar, özellikle İkinci Dünya Savaşından sonra hızla gelişen Avrupa’ya uyarak sanayileşme sürecine girmiştir. Şehirde başlıca şu ürünler üretilmektedir:

1. Elektrik motorları 

2. Elektrikli araçlar 

3. Kumaş 

4. Tarım makineleri ve araçları 

5. Kimyasal ve plastik maddeler 

6. Gıda maddeleri 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: