Eilat (Eylat) Nerede? Coğrafi Konumu? Önemi? Hakkında Bilgiler?

Eilat ya da Eylat nerede, coğrafi konumu nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli coğrafi yerlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Eilat ya da Eilat’ın nerede olduğundan söz edeceğiz.

Eilat Nerede?

Kızıldeniz’in kuzeydoğusunda, Akabe Körfezi’nde yer alan İsrail’in Kızıldeniz’le tek deniz bağlantısının olduğu liman şehridir. İsrail’in Güney Eyaleti’ne bağlı olan şehrin nüfusu ise 47 binin üzerindedir. Doğuda Mısır’a batıda ise Ürdün’e komşudur.

Yukarıda haritada görüldüğü üzere Eilat, İsrail’in güneyde daralan bir bölgesinde Kızıldeniz’e açılan kapısını oluşturmakta ve bu bakımdan büyük önem taşımaktadır. Sina Yarımadası’nın güneydoğusunda, Kızıldeniz’in ise kuzeydoğusunda bulunan Eilat, İsrail’in turistik şehirlerinden biridir ve özellikle su altı zenginlikleri ile Ortadoğu’nun cazibe merkezleri arasında yer almaktadır.

İsrail, Süveyş Kanalı’na alternatif oluşturmak için Eilat’tan başlayan ve kendi sınırları içerisinden Akdeniz’e ulaşacak bir kanal inşası için ortaya mega bir proje atsa da söz konusu kanalın riskli ve de güzergahı uzatacak olması nedeniyle proje hayata geçirilememiştir. Ancak geçtiğimiz yıl Süveyş Kanalı’nda Evergreen isimli bir geminin kaza yapması sonucu kanal bir hafta boyunca gemi trafiğine kapanmıştı. Bu kaza, İsrail’in alternatif kanal projesini bir kez daha gündeme taşımıştır.

Kaynaklar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle