AKP’de Güç Savaşları: Beratçılar, Soylucular, Bilalciler

AKP’nin gerileme hatta dağılma döneminde olduğu bugünlerde ortaya yeni bir iddia daha atıldı. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre AKP içinde Beratçılar, Soylucular ve Bilalciler olmak üzerine üç ana grup partinin politikasından atamalarına kadar pek çok alanında etkili oluyor. 

Beratçılar 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak etrafından toplanan bir grup AKP’li vekil ve bakan, Soylucular olarak bilinen Süleyman Soylu taraftarı olanları parti içerisinde istemiyor. Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre Berat Albayrak’ın İstanbul ilçe adaylarının belirlenmesi konusunda etkin olmak istemesi ve Binali Yıldırım’ın buna karşı çıkması nedeniyle patlayan kriz, bir süre yatıştırılmış ve medyadan uzak tutulmaya çalışılmışsa da parti kulislerinde konuşulan, ekipleşme ve gruplaşmanın giderek parti içinde arttığı ve bunun partiye zarar vereceği yönünde. 

İlginizi Çekebilir:  Erol Mütercimler: CHP Bu 5 İsimden Kurtulmadığı Müddetçe 'Adam Olmaz'

Gruplaşmanın temelinde partinin kuruluşundan beri siyasette olan vekil ve bakanlar ile gençler arasındaki kriz yer alıyor. Bu kriz, zaman zaman yapılan açıklamalarla tırmanmış ancak karar sürecini etkiyecek bir olay yaşanmamıştı. Her ekibin kendisine yakın olan isimleri parti kadrosu ve yönetiminde görmek istemesi, krizin en büyük nedeni konumunda. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın durarak kendi gruplarına meşruiyet sağlamayı amaçlayan gruplar ayrıca kendi kulis ve lobilerini kuruyor. 

İlginizi Çekebilir:  Muhalif Değil Terörist: Barış Atay

Bilalciler ve Sümeyye Erdoğan’ın Atamalardaki Etkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 seçimlerinde damadı Berat Albayrak’ı milletvekili olarak göstermesi ve daha sonra kabineye alması da zaman içinde partideki Bilalciler olarak bilinen grubu ortaya çıkardı. Süleyman Soylu ise ilk başta bu grubun içinde yer aldı ancak kendi yolunu çizen ve taraftar kazanan Soylu gruptan ayrıldı. Berat Albayrak ve Süleyman Soylu arasındaki kriz medyaya “omuz atma” videosu ile yayılmış, ikili daha sonra “aramızda sorun yok” diyerek olayı örtbas etmeye çalışmıştı. Diğer etkili grup olan Beratçılar cephesinde ise Sümeyye Erdoğan’ın atamalarda etkili olduğu konuşuluyor. 

İlginizi Çekebilir:  İyi Parti Seçim Eleştirisi: Anadolu Teşkilatı Zayıf

Soylucular 

Gruptaki en ateşli ve etkin taraftarlar Soylucular cephesinde yer alıyor. İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’nun özellikle terör sorununa olan yaklaşımı ve konuşmaları, parti içerisinde kendisine olan sempatiyi artırmış durumda. Erdoğan’ın halefi olarak da gösterilmeye başlanan Soylu, bu güç savaşında diğerlerinden sivrilen bir isim olarak öne çıkıyor. 

Davutoğlu Grubu Etkisiz 

Parti içerisindeki bir diğer grup ise Davutoğlu grubu. Hoca lakabıyla anılan Ahmet Davutoğlu’nun parti politikalarına etki edecek bir lobisi bulunmuyor. Ancak partide kendisine taraftar olan isimler de var. 

Kaynak: Cumhuriyet 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi