T.C İbaresinin Yeniden Kullanılmasına İlişkin Önerge: AKP Ret; MHP ve HDP Çekimser

İyi Parti Denizli milletvekili Yasin Öztürk’ün tabelalarda yeniden T.C ibaresinin kullanılmasına ilişkin Meclis’e verdiği araştırma önergesi reddedildi. 

Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan’ın haberine göre kurumlarda T.C ibaresinin yeniden getirilmesine ilişkin söz alan İYİ Parti Denizli milletvekili Yasin Öztürk, “Hangi kamu kurum ve kuruluşlarının adlarından ve hangi kamu iktisadi teşebbüslerin adlarından Türkiye Cumhuriyeti İbaresinin kaldırıldığını sorup, bu ibarenin ne amaçla kaldırıldığı ve talimatlarının kimler tarafından verildiğinin tespit edilmesi gerektiğini” ifade etti ve söz konusu durum hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) araştırma önergesi verdi.

Araştırma önergesine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) “evet” oyu kullanırken Adalet ve Kalkınma Partisi ret, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise çekimser oy kullandı ve araştırma önergesi reddedildi. 

Şaşırdık mı? 

Daha önce de benzer araştırma önergeleri, AKP’nin ret oyuyla iptal edilmişti. Soma’da yaşanan maden kazasının ardından sorumluların cezalandırılması yönündeki araştırma önergesi, çocuk istismarı suçunda cezaların caydırıcı olması gerektiğini içeren araştırma önergesi ve hatta ASELSAN intiharlarının nedenlerinin açığa çıkartılması gerektiğini ifade eden araştırma önergesi de yine AKP’nin reddettiği önergeler arasında yer alıyor. 

İşte aşağıda yer alan videoda AKP tarafından reddedilen tüm araştırma önergeleri: 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir