Erdoğan’ın Halefi Kim Olacak?

Halef kelimesini yanlış bulanlar olacak ama ne yazık ki öyle. Şimdi bir halef bekliyoruz. Erdoğan’ın ölmeden önce “halefim” diye seçmenine göstereceği bir isim. Tahmin etmek çok da güç değil. Ortada birkaç isim var: Berat Albayrak, Süleyman Soylu ya da Bilal Oğlan. İsimlere teker teker bakalım. 

Berat Albayrak 

Damat, Sümeyye Erdoğan’ın eşi. Erdoğan, oğullarından bulamadığı hayrı damadından bekliyor. Berat Albayrak, AKP seçmeni tarafından sevilmeyen ve sinik bir isim. Yani kendisinden Erdoğan gibi sağa sola posta koymasını beklemek yanlış, Erdoğan gibi bir hitabı da yok. Üstelik oldukça da bu yetenekten mahrum. Enerji alanında neler yaptığı ortadayken birden bire Hazine ve Maliye Bakanlığına atanması da AKP seçmeninin dahi beklemediği bir şeydi. Yardımcı olabilir ancak bir bakan olacak kapasitede değil. Kaldı ki Erdoğan’ın halefi olsun. 

Bilal Erdoğan 

Oğul kontenjanından listeye dahil edilen; kan bağı olmasa adını dahi kimsenin bilemeyeceği bir isim olan Bilal Oğlan, Erdoğan’ın halefi şöyle olabilir: Erdoğan sistemi bir kez daha değiştirir ve bundan sonra saltanat olacak der, referanduma gidilir ve %50.00001 ile evet oyu çıkar. Bilal Oğlan da böylece Erdoğan’ın koltuğuna oturabilir. Olmaz, o kadar da değil dediğiniz duyar gibiyim ancak içinde bulunduğumuz sistem, saltanatın bir kademe aşağısında. Ez cümle, Bilal’den halef malef olmaz. 

Süleyman Soylu 

Geçmiş dönemlerinde bolca AKP’ye giydirmiş ancak ne olup bittiyse AKP saflarında yer almaya başlamış olan Soylu, AKP seçmeni için tam bir biçilmiş kaftan. Kendisi gibi bir siyasetçi çok zor yetişir. Seçmenin gazını alma, ustalıkla yalan söyleme, kendi yalanına inanma, dış güçlere laf sokma, hamaset nutukları çekebilme, hiddetlenmenin yeri ve zamanını iyi ayarlama, hedef gösterme, anayasadan kanun uydurma yoksa da kanun üretme, zenginliğine zenginlik katma gibi birçok artı değer kendisinde haiz. Erdoğan’ın bir halefi olacaksa bu isim kesinlikle Süleyman Soylu. Alaattin Çakıcı isimli mafya babasının da dediği gibi “Trabzonlu çirkin kel”. 

Erdoğan’ın halefi olacak kişi, hiçkimsenin bilmediği ya da çok az kişinin varlığından haberdar olduğu bir isim de olabilir. Ehven-i şer Selçuk Bayraktar da olabilir. 

Hepsi bir yana, AKP bir proje partisi. Bu proje bitmedikçe AKP varlığına devam edecek. Daha önceden belirlenmiş bir isim, Erdoğan’ın siyasetini devam ettirecek ve proje tamamlanana kadar bu kısır döngü devam edecek. Demokrasi içinde nice seçimlere. Bizim demokrasiye inancımız tamdır: Önümüzdeki seçimlere bakacağız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: