Teknoloji

Alexa Güncellemesi

Özellikle yeni bir web sitesi açtıysanız, Alexa bağımlılığı denen hastalığa yakalanmış olabilirsiniz. Sıralamayı her gün ‘Acaba şimdi güncellendi mi?’ diyerek takip edenlerdenseniz, size bunun hakkında birkaç net bilgi vereyim.

Eskiden sitenizi buraya bilgilerinizi detaylı bir şekilde girerek kaydedebiliyordunuz. Şimdi ise alexa.com’da üyelik açınca daha bismillah demeden premium üyelik istiyorlar onun için böyle bir imkana sahip değiliz. Aslında ben de bir zamanlar bağımlı gibi günde en az 5-6 kez gelen güncellemeyi takip etmeye çalışıyor idim. Fakat keşfettim ki Alexa her gün  sabah 9-11 arası güncelleme alıyor. Evet, her gün.

Benim Sitem Günlerdir Neden Güncelleme Almıyor?

Aslında alıyor. Yani Alexa sizin verilerinizi takip ederek gerekli görürse sıralamada güzel yerlere getirebiliyor. Fakat eğer sitenizi yükseltmeye veya alçaltmaya değer birşey görmez ise yerinde sabit tutuyor. Merak etmeyin Alexa sizin sitenizi unutmaz. Aynı zamanda alexa.com’a link vermeniz, toolbar kullanmanız, ziyaretçilerin sitenizde kalma süresini arttırmanız sıralamanıza olumlu etkilerde bulunur bunu hepimiz biliyoruz. Şunu unutmamalıdır ki güncelleme sıklığına hiçbir faydası olmaz, yani ne yaparsak yapalım Alexa bizim hergün sabah 9-11 civarı kapımızı çalacak.

Her zaman söylediğim gibi bu konuda da sabırlı olun. Doğal olarak sitenizdeki oturum sayısı günden güne artacak ve böylelikle sıralamanız da daha güzel yerlere gelmiş olacaksınız. Bazen bu sıralama gerçekten kafayı yiyebiliyor. Siteniz imkansız dediğiniz şekilde saçma yerlere gelebilir. Bu sizinle alakalı değil o sitedeki algoritma güncellemeleri sırasında herkesi doğru düzgün bir sıraya oturtma çabasında iken ortaya çıkmış yanlış bir sonuçtur. Her ne kadar artık bu Alexa devri bitti diye çığıranlar olsa da haala önemli bir yerinin olduğunu düşünüyorum. Bazı manipülasyon çalışmalarıyla hızlı bir şekilde yükselen siteler 1-2 ay içinde patır patır sıralamadan dökülmeye başlıyor. Bunu takip ettiğim birkaç web sitesinde net bir şekilde gördüm. O kadar yatırım boşa mı? Bizim düşündüğümüzü yoksa Alexa düşünemiyor mu? tabii ki düşünüyor. Gelecekte belki hiç değeri kalmayabilir fakat şu anda özellikle reklam verenlerin ilk önce uğradığı durak bu sitedir.

Siz doğal olarak sitenizi oluşturun, emek harcayın sizi yükseltmeyen Alexa Utansın!

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.