Ali İhsan Yavuz Kimdir? AKP Neden Seçim Sonuçlarında Onu Kullanıyor?

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz kimdir, nereli ve kaç yaşında? Daha öncek yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişini hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca “Ali İhsan Yavuz”dan ve neden AKP’nin kendisini seçim maskotu olarak kullandığından söz edeceğiz.

Ali İhsan Yavuz, Türk siyasetçi ve milletvekili. 7 Temmuz 1969 tarihinde Trabzon’un Yomra ilçesinde dünyaya geldi. 

Ali İhsan Yavuz; 2011 Haziran, 2015 Haziran ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Sakarya milletvekili seçildi ve 24, 25 ve 26. dönem Sakarya milletvekili olarak görev yaptı. 

Ali İhsan Yavuz, üniversite eğitimi için İstanbul’a geldi ve burada İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra Sakarya müftülüğünde memurluk görevinde bulunan Yavuz, Sakarya Barosu’na bağlı olarak serbest avukatlık yaptı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu üyeliği, İnsan Haklarını İnceleme Komisyon üyeliği gibi görevlerde bulunan Yavuz halen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Kadın Erkek Eşitliği Komisyonunda görev yapmaktadır. 

İlginizi Çekebilir:  Mehmet Emin Ekmen Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Evli mi?

Öte yandan Genel Seçim İşleri Başkanlığı’nda 7 yıl boyunca Başkan Yardımcısı olarak çalışan Ali İhsan Yavuz, Eylül 2017 ile Ağustos 2018 tarihleri arasında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Genel Merkez Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığı görevlerinde bulundu. 

Son zamanlarda sık sık ekranlara gelen ve İstanbul’daki seçim haberlerini AKP adına kamuoyu ile paylaşan Ali İhsan Yavuz, en çok konuşulan ve tartışılan isimler arasında yer aldı. Pek çok kişi ise AKP içinde başka isimler varken neden kendisinin ekran karşısına çıktığını sorguladı. Bu yazımızda biyografik bilginin yanı sıra bu konuya da değineceğiz.

İlginizi Çekebilir:  Arzu Çerkezoğlu Kimdir? Kaç Yaşında? Aslen Nereli? Eşi Kim?

Neden Ali İhsan Yavuz? 

İstanbul’daki seçimlerde Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu ile Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım arasındaki oy farkının çok az olması, tartışmalara yol açmış, geçersiz oyların yeniden sayılması kararı öncesinde Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım’ın 27 bin oy önünde yer almıştı. 

AKP içinde her ne kadar oylar birbirine yakın olsa da bu sonuç bir mağlubiyet demekti. Kaldı ki AKP, Türkiye nüfusunun %46’sına denk gelen Ankara, İzmir, Adana ve Antalya gibi Büyükşehirleri de kazanamamıştı. 

İlginizi Çekebilir:  Fazla Duyardan Ölmek

AKP içerisinden hiçbir üst düzey yönetici, ekranların karşısına çıkıp mağlubiyetin yüzü olmaya gönüllü olmadı. Bu, itibarın iyice zayıflaması anlamına gelirdi. Bunun yerine daha önce neredeyse hiç adı sanı duyulmamış bir kişi, maskot olarak seçilecek ve mağlubiyet bu yüzün üzerinden meşrulaştırılacaktı. 

AKP’nin eskiye nazaran güç kaybı yaşaması, bu seçimle birlikte birilerinin daha kaybedilme ihtimalini ortadan kaldırmış ve AKP, bilinçli bir şekilde Ali İhsan Yavuz’u medyanın önüne atmıştır. 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi