İleri Demokrasi: AKP’nin 23 Oyla Kazandığı Keşan’da Geçersiz Oyların Sayılması Talebi Reddedildi

BirGün’ün haberine göre, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 23 oy farkla kazandığı Keşan’da geçersiz oyların sayılması talebi, Yüskek Seçim Kurulu tarafından reddedildi.

31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden 1 haftadan uzun bir süre geçmesine rağmen seçim hakkındaki tartışmalar ve konular bitmiyor. Oyların yeniden sayılması, geçersiz oyların kabul edilmesi ve bazı ilçelerde seçim sonuçlarının en baştan sayılması, ülke gündeminin bir numaralı maddesi oldu. Bu süreç içerisinde en dikkat çekici gelişme ise Yüksek Seçim Kurulu tarafından verilen geçersiz oyların yeniden sayılması kararı oldu. Yüksek Seçim Kurulu bazı il ve ilçelerde geçersiz oyların yeniden sayılmasını onayladı.

Ancak AKP’nin 23 oy farkla Edirne’nin Keşan ilçesinde kazanması üzerine İyi Parti ve CHP’nin YSK’ya geçersiz oyların sayılması talebi, YSK tarafından reddedildi.

31 Mart yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin ortak adayı olan Mustafa Helvacıoğlu 18 bin 414 oy almış; Cumhuriyet Halk Partisi ve İyi Parti ortak adayı Şenol Yalı ise 18 bin 403 oy toplamıştı.

İki aday arasında sadece 11 oy fark olması sebebiyle CHP ve İyi Parti tarafından ilçe seçim kuruluna başvuruda bulunuldu. Yeniden sayılan seçimlerde Cumhur İttifakı oy sayısını yükseltti ve fark 23’e yükseldi. İl seçim kuruluna daha sonra yapılan başvuru da reddedildi. Yüksek Seçim Kurulu’nun verdiği karar üzerine CHP ve İyi Parti, Yüksek Seçim Kuruluna tüm geçersiz oyların yeninden sayılması talebinde bulundu. Dilekçeyi değerlendiren YSK, talebi reddetti.

AKP’li Helvacıoğlu’nun mazbatasını alarak belediye başkanlığı göreve başlayacağı bildirildi.

Kaynak: BirGün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir