Ali Kınık Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşında?

Özellikle “Ali Ayşe’yi seviyor”, “Çal Kemancı” gibi şarkıları ile bilinen ve Türk müzikseverlerin yakından tanıdığı isimlerden biri olan Ali Kınık kimdir? Ali Kınık aslen nerelidir ve kaç yaşındadır. Ünlü müzisyen Ali Kınık’ın hayatı, biyografisi, özel yaşamı, albümleri ve başarıları hakkında detaylı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Ali Kınık Kimdir? 

Ali Kınık, Türk müzisyen, bestekar ve söz yazarı. “Ali Ayşe’yi seviyor” ve “Çal Kemancı” adlı şarkıları ile büyük beğeni toplayan Ali Kınık, 1 Ocak 1974 tarihinde Malatya’nın Akçadağ ilçesinde dünyaya geldi. Lise öğrenimini Malatya’da tamamlayan Ali Kınık, buradan da Elazığ Fırat Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 

Amatör olarak şiir ve şarkı sözleri yazmaya genç yaşta başlayan Ali Kınık, çeşitli gazete ve dergilerde de yazı ve şiirlerini yayınlama şansını yakaladı. 

Milliyetçi bir çizgide kariyerine devam etmekte olan Ali Kınık, özellikle ülkücüler tarafından da çok dinlenilen şarkıcılar arasında yer alıyor. Özellikle “Hapiste Yatarım”, “Koca Reis”, “Kuralsız” ve “İtin Biri” isimli şarkıları ile ülkücü camiada büyük bir beğeni toplayan ve ilgiyle takip edilen Ali Kınık, Ahmet Şafak gibi, milliyetçi çizgide müzik kariyerine devam etmektedir. 

Gerek yazıları gerekse şiirleri, pek çok gazete ve dergilerde yayımlanan Ali Kınık’ın şarkıları ve şiirleri de yine birçok sanatçı tarafından albümlerde seslendirildi.

Albümleri 

Ali Kınık’ın ilk albümü, 1996 senesinde 22 yaşında çıkardığı “Beni Öldü Say” isimli albüm olmuştur. Daha sonra 2003 senesinde Şölen Kaset tarafından yayınlanan “Bu Şarkı” adlı albümü ile dikkat çeken Ali Kınık’ın meşhur olma hikayesi de böylece başlamıştır. Ardından 2005 senesinde Zeybek Yapım tarafından yayınlanan “Bir Millet Uyanıyor” ile milliyetçi bir alanda müzik yapma kararı aldı. Ardından 2006 senesinde Mono Müzik’ten “Duvar Yazısı” albümünü çıkaran Ali Kınık, 2008 senesinde ise Ateş Müzik’ten “İsyan Şarkıları” isimli albümünü yayınladı. 

Kendisini popüler hale getiren albümü ise 2010 senesinde piyasaya sürdüğü ve altıncı albümü olan “Ali Ayşe’yi Seviyor” olmuştur. Ali Kınık daha sonra 7. albümü olan “Düş’e Kalk’a”yı 2012’de; Balat Müzik’ten çıkan ve 8. albümünü olan “Kalbi Kırık Şarkılar”ı ise 2015 yılında çıkarmıştır. 

Özel Hayatı 

Ali Kınık, evli ve bir çocuk babasıdır. Oğlunun adı ise Göktürk’tür. 

 Albümleri

• 1996 – Beni Öldü Say 

• 2003 – Bu Şarkı 

• 2005 – Bir Millet Uyanıyor 

• 2006 – Duvar Yazısı 

• 2008 – İsyan Şarkıları 

• 2010 – Ali Ayşe’yi Seviyor 

• 2012 – Düş’e Kalk’a 

• 2015 – Kalbi Kırık Şarkılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.