Gündelik Hayat

Alışkanlıklarımız

İnsanlar farklı dil, din, kültüre sahip oldukları gibi farklı veilginç alışkanlıklarıyla da birbirlerinden ayrılırlar. İyi ve kötü olarak sınıflandırılan yaşam alışkanlıkları, insanların gelişim süreçlerine de önemli derecede etki eder. Bir bakıma yaşam alışkanlıkları bireyin hayata bakış açısını belirler. Öyle ki günlük yaşam içerisinde sergilediğimiz alışkanlıklarımız yaptığımız şeylerin büyük bir bölümünü kapsar

İyi alışkanlıklar insanın ruh ve beden sağlığına olumlu yönde katkı yaparken, kötü alışkanlıklar psikolojik ve bedensel çöküşe zemin hazırlıyor. Peki, kötü alışkanlıkları değiştirmek ve yerine iyi alışkanlıkları koyabilmek için ne yapmamız gerekiyor?

Alışkanlıkların değiştirilmesi zor olmakla birlikte imkânsız değildir. Bazı alışkanlıklar insanı kendine köle yaparken, bazı alışkanlıklar kişinin daha mutlu ve huzurlu bir yaşam geçirmesine katkı sağlar. Kötü olarak nitelendirilen alışkanlıklardan vazgeçmek için radikal kararlar almak yerine, küçük değişiklikler yaparak işe başlamayı denemek yararlı olacaktır. Örneğin okuma alışkanlığınız yoksa keyif alacağınızı düşündüğünüz eserleri okuyarak edebiyata olan ilginizi geliştirebilir, bunu bir alışkanlığa dönüştürebilirsiniz.

İyi alışkanlıklar edinmek için sabırlı olmalısınız

İyi alışkanlıklar edinmek bir anlamda maraton koşusuna benzer, eğer yaşamınızı düzene sokacak alışkanlıklar edinmek istiyorsanız bunu yavaş ve sağlam adımlarla yapmalısınız. Çünkü temkinli yaklaşımlar her zaman elde edeceğiniz sonuçların olumlu olması açısından oldukça önemlidir. Örneğin astrolojiyi ilgi alanı olarak seçtiniz ve bu ilginizi alışkanlığa dönüştürmek istiyorsanız, önce temel kavramlardan başlayarak bu alanda bilgi edinmeli ve düzenli bir şekilde ilerlemelisiniz. Zamanla ilginiz alışkanlığa dönüşecek ve bu alanda ne kadar çok yol kat ettiğinizi göreceksiniz.

Kötü alışkanlıklardan kurtularak daha sağlıklı ve huzurlu yaşamanıza katkı sağlayacak alışkanlıklara geçmek için alışkanlıklarınızı motive eden kaynağı tespit etmeli, sizi kötü yönlendiren bu kaynakla bağlarınızı koparmalısınız. Terk etmeye çalıştığınız kötü alışkanlıklarınızın yerine yeni ve size yaşamı daha çok sevdirecek alışkanlıkları koymalı, spor, gezi, kitap okuma, sosyal faaliyetler gibi ruhsal dinginlik veren aktivitelere yönelmelisiniz. Böylece fiziksel sağlığınızı koruduğunuz gibi, ruhsal açıdan da çok önemli kazanımlar elde edebilir, gerek kişisel yaşamınızda, gerekse sosyal yaşamınızda daha başarılı bir birey haline gelebilirsiniz.

Daha kaliteli bir hayat için güncel makaleler okumak için alışkanlık blogunu ziyaret edebilir ve astroloji, edebiyat-söz kategorilerinde güzel vakit geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds