Alman Otomobillerinin İsimleri Nereden Geliyor?

Dünya üzerinde marka isimleriyle ün yapmış, nerdeyse bilmeyeni olmayan Alman otomobil devlerinin isimlerinin kaynağını hiç merak ettiniz mi? Her biri birbirinden biraz farklı ya da oldukça ilginç isimleri barındıran 6 Alman devinin isim kaynaklarını sizin için derledik.

1. Opel

21 Ocak 1862’de Adam Opel tarafından kurulan Opel markasının ismi kurucusundan gelir. Şirket şu anda Kuzey Amerika hariç tüm dünyada hizmet veriyor ve 40.000’in üzerinde çalışanı vardır.

2. Volkwagen

28 Mayıs 1937’de her Alman vatandaşın rahatlıkla binebileceği tek tip bir arabanın üretimi amacıyla Nazi Almanya’sı rejimi tarafından Alman Otomotiv Birliğine kurdurulmuştur. Almancada marka ‘halk arabası’ anlamına gelir.

3. Audi

25 Nisan 1910 yılında August Horch tarafından kurulan Audi’nin isminin anlamı ise Latince Dinle! anlamına gelen Audi’den gelir. Şirket dünya genelinde hizmet veriyor ve yaklaşık 70.000’in üzerinde çalışana sahip. Aynı zamanda bünyesinde Lamborgini ve Ducati gibi markaları da barındırıyor.

4. Porsche

1931 yılında Ferdinand Porsche tarafından kurulan marka yine ismini kurucusundan alan bir otomobil devidir. Porsche ilk modellerini 1948 yılından sonraki üretmeye başlamıştır. Amblemindeki siyah at ise Stuttgart şehrini sembolize eder.

5. BMW

7 Mart 1916 yılında Franz Josef Popp tarafından kurulmuştur. İsminin anlamı Bavyera Motor Fabrikasından gelir. (Bayerische Motoren Werke) 100.000’in üzerinde çalışana sahip dünya devi marka bünyesinde MINI ve Rolls-Rouge gibi markaları barındırır.

6. Mercedes-Benz

1926 yılında Stuttgart’ta Karl Benz ve Gattlieb Daimler tarafından kurulan Mercedesin ismi daha sonra birleşerek kurdukları Daimler’in bir yarış otomobiline ismini veren Avusturyalı bir tüccarın kızının adından gelir.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.