Almanca Konuşan Ülkeler Listesi: Hangi Ülkeler Almanca Konuşuyor?

Almanca, dünya üzerinde en çok kullanılan dillerde ilk onda yer alıyor. İngilizce, Çince, İspanyolca, Fransızca ve Rusçadan sonra en çok konuşulan dil olan Almanca, sadece Almanya sınırları içinde konuşulmuyor. Özellikle Avrupa’da Almanca konuşan ülkeler bi hayli fazla. Her ne kadar Almanya’dan başka, resmi dili Almanca olan başka bir Avrupa ülkesi olmasa da konuşan nüfus, oldukça fazladır. İşte Almanca Konuşan Ülkeler Listesi: Hangi Ülkeler Almanca Konuşuyor?

Resmi olarak 6 farklı ülke Almanca konuşuyor. Bunlar:

  • Almanya: 80 milyondan fazla kişi Almanca’yı ”anadili” olarak kullanıyor.
  • Avusturya: 8 milyondan fazla kişi Almanca’yı ”anadili” olarak kullanıyor.
  • İsviçre: 4.6 milyondan fazla kişi Almanca’yı ”anadili” olarak kullanıyor.
  • Belçika: 75.000 binden fazla kişi Almanca’yı ”anadili” olarak kullanıyor.
  • Lüksemburg: 390.000’den fazla kişi Almanca’yı ”anadili” olarak kullanıyor.
  • Lihtenştayn: 35.000’den fazla kişi Almanca’yı ”anadili” olarak kullanıyor.
Almanca’nın en yoğun şekilde konuşulduğu yerler. (Avrupa)

Altı ülkenin dışında İngiltere, Fransa, Çekya, Rusya, Macaristan, Danimarka, Polonya, Romanya ve Slovakya’da Alamanca küçük gruplarca konuşulmaktadır. Listedeki ülkeler aha çok Batı Avrupa ve Doğu Avrupa bölgesindeki ülkelerdir.

Avrupa nüfusunun yaklaşık %16’sı Almanca konuşuyor. Almancanın çevresindeki ülkelerce çok fazla konuşulmasının sebebi Almanya’nın 0. yüzyılda Hitler önderliğindeki yayılmacı politikalarıdır. Hitler’in ”hayat alanı” adını verdiği bu politika çerçevesinde Almanya başta Avusturya ve Çekoslavakya olmak üzere kendisine komşu olan ülkelerde sosyokültüel bir nüfuz olarak rol almıştır.

Yoğunluğa göre Almancanın en fazla kullanıldığı yerler.

Avrupa Dışında Almanca Konuşan Ülkeler

Almanca sıklıkla Avrupa kıtasında konuşuluyor. Peki Avrupa kıtasının dışında Almanca konuşan ülkeler hangileridir? Avrupa dışında hangi ülkeler Almanca konuşuyor?

Avupa kıtasından farklı olarak Kazakistan, Namibya ve Güney Afrika, Almanca2nın n çok konuşulduğu ülkeler listesinde yer alıyor.

Almanca’nın en yoğun şekilde konuşulduğu yerler. (Dünya)

Almanca’nın Yaygın Olma Sebepleri

Avrupa’da nüfusunun yaklaşık %16’sı Almanca konuşuyor. Öte yandan Almanca, dünyada en popüler diller arasında ilk 10’da yer alıyor. Peki Almanca’nın yaygın olmasının sebepleri neler?

Almanya’nın özellikle makine ve otomotiv sektöründe dünya lideri olması, Almanca’yı dünya dilleri arasına dahil etmiştir. Almanca, şu anda teknoloji dilleri arasında gösteriliyor ve dünya üzerindeki yaygınlığı da günden günde artıyor. Popüler olmasındaki en önemli sebeplerden biri de Alman üreticiler, teknoloji devleri ve markalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir