Volfram (Tungsten) Madeni Nedir? Nerede Çıkarılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

Volfram ya da Tungsten. Volfram madeni, ülkemizde çıkarılan en önemli madenlerden biri olmakla birlikte Türkiye’de 20’den fazla yörede yatağı vardır. Daha önceki yazılarımızda Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden çıkarılan Antimon ve Perlit madenlerinden bahsetmiştik. Bu yazımızda da Volfram yani Tungsten madeninden bahsedeceğiz. Volfram madeni nedir? Nerede Çıkarılır? Kullanım Alanları Nelerdir? Kısaca Volfram yani Tungsten madeni.

Çok sert bir maden olmasından dolayı özel çelik yapımında ve elektrik direncinin fazla olmasından ötürü de Akkor Lamba telleri ve elektrik direnç tellerinin yapımında kullanılan Volfram (Tungsten) madeni, saf hali ile;

– Birtakım elektronik uygulamalarda,
– Çoğunlukla bileşim veya alaşım şeklinde X ışını cihazlarında ve uzay teknolojisisinde kullanılmaktadır.

Volfram yani Tungsten madeni, aynı zamanda özel sanayi çeliği imalatında; inşaat ve iş makinaları üretiminde; gemi, uçak ve uzay araçları yapımında da kullanılmaktadır.

Dünyadaki Rezervi Ne Kadar?

Kullanım alanları her ne kadar geniş olmasa da Volfram madeninin kullanıldığı alanlar son derece önemli alanlardır. Dünyada yıllık volfram üretimi 73 bin ton civarında olup, dünya üzerinde üretiminde söz sahibi ülkeler;

– Kanada
– Rusya
– Çin
– Portekiz
– Avusturya
– Kuzey Kore
gibi ülkelerdir.

Türkiye’de Volfram Üretimi

Söz konusu Volfram madeni, Türkiye’de toplamda 27 yataktan çıkarılmaktadır. Bu yataklar daha çok belirli bölgelerde toplanmıştır. Türkiye’de bilinen 27 Volfram yatağının çoğu şu bölgelerdedir:

– Uludağ (Bursa)
– Akdağmadeni (Yozgat)
– Demirköy (Kırklareli)
– Keban (Elazığ)
– Gümüşler Niğde
– Dudaş (Bilecik)

Bursa Uludağ’da tek yatak halinde işletilen Volfram madeni rezervinin 15 milyon ton civarlarında olduğu tahmin ediliyor. Türkiye, yukarıdaki sayılı ülkelerden sonra dünya üretimde 14. sırada yer alıyor.

Madenler ile ilgili diğer yazılarımız;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir