Gündem

Erdoğan FETÖ’den Tutuklanan ÖSYM Eski Başkanı Ali Demir Hakkında Ne Demişti?

Erdoğan’ın FETÖ soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında söylediği sözler bugün yeniden gündemde. Peki Erdoğan, ÖSYM başkanı Ali Demir hakkında ne demişti? 

2011 YGS sınavında, şifreli cevap anahtarı iddiaları hakkında kendisine yöneltilen bir soruya Erdoğan şöyle cevap vermişti:

“Kopya olmadıktan sonra neyin tasarrufunu yapacağız? Algılar üzerinden hareket etmem, netice üzerinden hareket ederim. Burada bu olaya maalesef çok ideolojik yaklaşan çevreler var. Burada arı kovanına çomak sokuluyor. Bundan rahatsızlık duyulduğu için belli bir grubun bu işi sürdürmesi ve bunu daha sonra böyle seçim öncesinde siyaset malzemesi haline getirmiş olması çok manidardır. Ve kimlerin yürüyüş yaptıkları ortadadır. Ne yazık ki gençlerimiz illegal örgütler de kullanmaktadır. Öğrenciler siyasi istismar haline getiriliyor. Bazı medya grupları da bunu kullanıyor.”

Ali Demir hakkında “ben kefilim” diyen Erdoğan, “şaibe yok” diyerek de olayın üzerini kapatmış ve uzun süre tartışılan ÖSYM’deki usulsüzlüklerin üzerini kapatmıştı. Bugün gelinen noktada Ali Demir FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınıyor ve medyaya “elleri kelepçeli” fotoğrafları lanse ediliyor. 

2010 KPSS skandalı ve 2011 YGS şifreli cevap anahtarı olaylarından sonra Türkiye’de intihar oranları %17 artmış ve 2009 yılındaki ALES sınavında 32.000 kişi fullemişti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.