Amazon’u Türkiye Pazarında Neler Bekliyor? Amazon’un Hamleleri Ne Yönde Olacak?

Amazon, Türkiye pazarına girecek mi? Bu soru uzunca konuşuldu, yazıldı çizildi. Amazon’un Türkiye pazarına girişi sürekli ertelenmesine rağmen şirketin Türkiye pazarına girmesi neredeyse kesinleşti. Peki Amazon, Türkiye pazarına girerse ne olur? Amazon’u Türkiye’de ne bekliyor?

Türkiye’de faaliyet gösteren alışveriş siteleri, Amazon kadar gelişmiş bir ağa sahip değil. Amazon’un Türkiye pazarına girmesiyle birlikte sektörde faaliyet gösteren Türk menşeli şirketlerin alt yapıları da tamamıyla Amazon alt yapısına dahil edilecek. Amazon’u Türkiye pazarında bekleyen en büyük sürpriz pazardaki müşteri profili.

Müşteri profilini, diğer alışveriş sitelerinden alacak olan Amazon, böylece Türk müşterilerin isteklerini de kolayca bulmayı/nokta atışı yapmayı hedefliyor. Böyle olunca da Türkiye’deki hepsiburada.com, gittigidiyor.com ve cimri.com gibi alışveriş sitelerinin dataları Amazon için büyük önem taşıyor.

Amazon’un diğer ülkelerde uyguladığı ve en temelde kendi politikası olan “pazarı domine etme” de yine Türkiye’de uygulanacak gibi görünüyor. Zira Türkiye’de en başta ürünlerin fiyatlarını düşük tutup pazarı tek elden yönetmeyi ve ihtiyaçları kendisine yöneltmesi önceki ülkelerde uygulanan politikaların bir benzeri olarak karşımıza çıkıyor/çıkacak.

Amazon’un Türkiye’deki müşterilerin ihtiyaçlarını belirleme konusunda en büyük yardımcısı, sektörde faaliyet gösteren diğer firmalar. Amazon’un daha sonra Türkiye’deki bazı alışveriş sitesini de alması bekleniyor.

Amazon’un Türkiye pazarına girmesinin ardından pazardaki çeşitlilik ve müşterilerin internet üzerinden alışveriş oranları da artış gösterecek. Türkiye’de toplam ticaretin %2-3’ünün internet üzerinden gerçekleştiğini varsayarsak Amazon’un bu oranı Türkiye pazarına getireceği yeni soluk/dalga ile yukarı çekebileceği de bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri menşeli Amazon, geçtiğimiz günlerde Google’ın ana kuruluşu olan Alphabet’i geçerek piyasa değeri en yüksek ikinci şirketi oldu. Amazon, başta Amerika ve Avrupa olmak üzere tüm dünyada etkin bir güç. Hizmet kalitesi, kapasitesine oranla oldukça kaliteli olan Amazon, pek çok ülkede tutmuş. Türkiye’de tutması da gayet ihtimaller arasında.

Amazon, tüm bu geçmişi ve takdire şayan başarıları ile Türkiye’de oldukça heyecan verici gelişmeler yaşatacak gibi görünüyor. Amazon’un Türkiye pazarını derinden sarsması, etkilemesi muhtemel midir? Türk müşterilerin ihtiyaçlarına ne derece cevap verebilir? Pazarda istediğini alabilir mi? İlerleyen süreçlerde tüm bu soruların cevabını tanık olarak göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.