Rövanş Ne Demek?

Rövanş, futbola ilişkin bir terim olup futbolda iki ayaklı maçlarda (tur maçları) ikinci ayağa verilen isimdir. Rövanş maçları genellikle kupa maçlarında kullanılan bir terimdir.

Rövanş Maçları

Şampiyonlar Ligi’nde veya Kupa maçlarında takımların tur maçında ikinci ayağı oynadıkları maçlara “rövanş” adı verilmektedir.

Rövanş maçları, Şampiyonlar Ligi’nde gruptan çıkan takımların son 16, çeyrek final ve yarı final aşamalarında oynanır.

Final maçlarında ise rövanş oynanmaz ve genellikle final maçları tarafsız sahalarda oynanır.

Dünya Kupasında takımlar rövanş maçı oynamazlar ve tek maç bir üst tura yükselen takımı ya da gruptaki sıralamayı belirler.

Rövanş Maçlarında Turu Geçecek Takım Nasıl Belirlenir?

Rövanş maçları, ikili eleminasyon sistemi ile oynanmaktadır. Maçlarda bir ev sahibi bir de deplasman takımı/konuk takım yer alır. Önceden belirlenen kurallara göre ilk maçın nerede oynanacağı netlik kazanır. Mesela Şampiyonlar Ligi’nde grubu ikinci bitiren takım ilk maçı deplasmanda; ikinci maçı ise evinde oynar.

Rövanş maçlarında turu geçen takımı belirleyen unsur gol sayısıdır. Gol sayısı üstün olan takım, turu geçer. Örneğin ilk maçında rakibini 2-0; ikinci maçında 0-1 yenen takım turu geçmeye hak kazanır.

Deplasman Golü Önemli

Turlu maçlarda deplasmanda atılan goller, evde atılan gollerden daha avantajlıdır. Örneğin evinde 0-2 kaybeden bir takım, deplasmanda 1-3 kazandığı takdirde turu geçen takım olacaktır.

Deplasman golü atan takım, ikinci maçta yani evindeki rövanş maçında avantajlı olacaktır. Şayet deplasmanda büyük bir fark yemediyse bu, rövanş maçında ev sahibi takımın yararına olacaktır.

UEFA kuralları çerçevesinde, UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Şampiyonlar Ligi’nde grubunu ikinci bitiren takım diğer grupları lider bitiren takımlarla eşleşir ve grubunu ikinci sırada tamamlayan takımlar, ilk maçlarını deplasmanda; ikinci maçlarını/rövanş maçlarını ise evinde oynar.

2012/2013 Sezonunda Galatasaray, Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finalde İspanyol ekibi Real Madrid ile eşleşmiş, Galatasaray ilk maçını deplasmanda 3-0 kaybetmiş; evinde ise Real Madrid’i 3-2 mağlup etmiş ve bu skorla çeyrek finalde elenmiştir. Bir önceki turda ise Shalke 04 takımı ile karşılaşan Galatasaray, evinde 1-1’lik skorla Almanya deplasmanına gitmiş ve burada rakibini 2-3’lik skorla mağlup ederek çeyrek finale yükselmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting