Barış Pınarı Harekatının 8 Ekim’de Olacağı 5 Ay Önce Planlandı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump ile Erdoğan arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin ardından Türkiye, Suriye’nin kuzeyine silah ve asker sevkiyatını başlattı. Barış Pınarı Harekatı adı verilen bu sınır ötesi operasyon, tarihine kadar bundan tam 5 ay önce planlandı. 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararını açıklamasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınır birliklerinde yaşanan hareketlilik, Barış Pınarı Harekatı olarak resmen başlamış oldu. 

ABD’nin Suriye’den çekilme kararı ise ülke içinde muhalefetin de tepki göstermesine neden oldu. Clinton, Trump’ın çekilme kararını “ihanet” olarak niteledi. 

Bu açıklamanın ardından Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise şunları kaydetti: “Suriye’nin kuzeyinde sınırları aşan bir şey yapması halinde, Türkiye ekonomisini tamamen yok edip ortadan kaldıracağı”

Bu açıklamalar sonrasında Türkiye’de dolar 5.90’ı gördü. Ancak 8 Ekim tarihinden 5 ay önce, operasyonun bu tarihte gerçekleşeceğine dair tuhaf anlar yaşanmıştı. 

8 Mayıs 2019 tarihli Bloomberg ekonomi kanalında yayınlanan Küresel Piyasalar isimli programda ekonomist Şant Manukyan, piyasalardaki hareketliliğe dikkat çekmiş ve 8 Ekim 2019 tarihine parmak basmıştı. 

Ekonomist Manukyan, döviz üzerinde 5 ay öncesi olmasına rağmen 8 Ekim 2019 tarihine yoğun ilgi olduğuna vurgu yaparak şunları kaydetmişti: 

“Ekim’in 8’ine 150 milyon dolarlık alma-satma tarafına opsiyon yazılmış. Ne olduğunu gerçekten bilmiyorum”

Opsiyon Ne Demek? 

Sahibine belirli bir kıymeti, belirli bir tarihte veya belirli bir süre içerisinde, önceden belirlenen bir fiyattan satma veya satın alma hakkı veren sözleşmelere opsiyon sözleşmeleri denilmektedir. 

Döviz üzerinden alım-satım yapan kişiler, kurun belirli bir tarihte değerleneceğini ya da değer kaybedeceğini önceden tahmin edip parasını o gün kullanmak üzere opsiyon olarak kullanmasıdır. Yani özetle belirli bir tarihte parasının daha fazla değer kazanacağını öngörüp parasını o güne saklamak olarak da özetlenebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir