Annelik İzni (Doğum İzni) Nedir? Kaç Gündür? Annelik İzni Nasıl Hesaplanır?

Annelik izni nedir, ne kadardır, kaç gündür ve nasıl hesaplanır? Daha önceki yazılarımızda iş hayatına dair sorulan sorulardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”annelik izni”ndnen söz edeceğiz.

Annelik İzni Nedir?

Kadın çalışanların devlet veya özel fark etmeksizin doğum yapmalarından önce ve doğum yaptıklarından sonra kullandıkları ve yasal düzenlemelerle belirlenen izin haklarına annelik izni veya doğum izni adı verilir. Doğum izni, hamileliğin 40 hafta sürmesinden dolayı doğumdan önce ve doğumdan sonra olmak üzere ikiye ayrılır. Bu süre içinde kadın çalışanların işlerine devam etmeleri sağlık açısından elverişli olmadığı için izne ayrılırlar ve bu süre içinde ücretlerini eksiksiz olarak alırlar.

Annelik İzni Kaç Gündür?

Yasal düzenlemeler çerçevesinde annelik izni doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra da yine 8 hafta olarak belirlenmiştir. Doğum iznine çıkan kadın çalışanlar toplam 16 hafta yani 4 ay izne çıkabilirler.

Annelik İzni Nasıl Hesaplanır?

Hamilelik, normal şartlarda 40 hafta sürdüğünden kadın çalışanlar hamileliğin 32. haftasında annelik iznine çıkabilir. Doğum iznine çıkabilmek için hamileliğin en az 32. haftasında olmak gerekiyor? Doğum izni otomatik olmamakla birlikte bazı özel şart ve durumlara göre uzayıp kısayabilir. Bu süre için herhangi bir ”doğum izni hesaplama programı” bulunmamaktadır.

Doktor Raporu ile Süre Uzatılabiliyor?

Doktor raporunda “37’nci gebelik haftasına kadar çalışmasında gebeliği yönünden sakınca bulunmamaktadır” gibi bir açıklama olması durumunda annelik izni 5 hafta kadar uzayabiliyor.

İkiz ve Üçüz Bebekler İçin Annelik İzni

Annelik izni ikiz veya üçüz bebek bekleyen kadın çalışanlar için uzayabiliyor. İkiz veya üçüz bekleyen kadın çalışanlar için doğum izni fazladan 2 hafta daha uzar. Böylece kadın çalışanlar doğum öncesinde 10 hafta kadar izinli olabilir.

Annelik İzni Hakkında Kullanıcıların Yaptığı Diğer Aramalar

Annelik izni hakkında araştırma yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; doğum izni 2018, doğum izni hesaplama 2018, doğum izni 2019, doğum izni hesaplama 2019, doğum izni baba, doğum izni hesaplama otomatik 2018, doğum izni hesaplama programı 2018, ücretsiz doğum izni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir