Antropomorfik Nedir? Ne Demek?

Antropomorfik nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli konu başlıklarından ve kavramlardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “antropomorfik” kelimesinden söz edeceğiz.

Antropomorfik Ne Demek?

İnsana benzeyen doğa veya doğa üstü varlıkları nitelemek ve betimlemek için kullanılan bir kelimedir. Antropomorfizm ise insan biçimcilik anlamına gelir.

Doğada şekil, yapı veya davranış olarak insana benzeyen varlıklara antropomorfik varlıklar adı verilir.

Antropomorfizm: İnsan biçimcilik olarak da bilinir. İnsan vasıflarının başka bir varlığa yüklenmesidir. Monoteist inanışlarda Tanrı, melekler, şeytan ve cinler gibi, doğa güçleri, cansız varlıklar ve hayvanlar da “Antropomorfizm” konusu olabilir.

Sadece şekil itibariyle değil, davranış olarak da insana benzeyen yaratık veya canlılar da antropomorfik canlılar olarak adlandırılabilir.

Mitolojide de sıklıkla antropomorfik ögelere rastlamak mümkündür. Klasik Yunan mitolojisinde insana benzeyen ancak insan olmayan pek çok canlı vardır.

Klasik Yunan mitolojisinden farklı olarak Şahmeran, antropomorfik canlılara güzel bir örnektir. Baş kısmı insana benzeyen ancak gövdesi ve ayak kısmı bir yılanı andıran Şahmeran veya Şahmerdan, antropomorfik bir canlıdır.

Antropomorfik ile İlgili Aramalar

Google’da antropomorfik ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; antropomorfizm nedir ne demek antropomorfizm temsilcileri antropoformik ne demek antropomorfizm ne demek felsefe monizm nedir panteizm nedir aşkın nedir felsefe antropomorfik heykel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: