Spor

Basket Faul Nedir? Kaç Atıştır?

Basket Faul nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli basketbol terimlerinden ve basketbol kavramlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “basket faul” kavramından söz edeceğiz.

Basket Faul Nedir?

Bir oyuncunun iki sayılık veya üç sayılık atış denerken rakip oyuncu tarafından faule maruz bırakılması ancak oyuncunun müdahaleye rağmen atışı sayıya çevirmesi durumunda hakem hem basketi geçerli sayar hem de sayıyı atan takım lehine bir serbest atış kararı verir.

Basket faul, bir anda 3, 4 sayı bulma imkanı doğurduğundan sayıyı atan takım lehine oldukça önemlidir. Rakip takımın savunma zaafiyeti gösterdiği anlarda art arda gelen basket fauller ile sayıyı atan takımın motivasyonu artar.

Bunun yanı sıra faul yapan takım oyuncularının faul haklarının dolması nedeniyle basket fauller karşı takımın sert savunma yapmasına da bir anlamda engel olur. Çünkü faul hakkı dolan oyuncuların oyuna sonradan dahil olamamaları nedeniyle koç, bu oyuncuları riske atmak istemeyecektir.

Basket Faullerde En Fazla Kaç Sayı Atılır?

Basket faullerde en fazla (toplamda) 4 sayı atılabilir. Örneğin üçlük çizgisinin gerisinden atış yapan bir oyuncunun karşı takımın 3 numarasından yapılan bir faule rağmen atışının girmesi ve oyuncunun serbest atışı sayıya çevirmesi durumunda takım toplamda bir hücumda 4 sayı atmış olacaktır. Üçlük çizgisinin içinden yapılan bir atışın faule rağmen girmesi ile takım 2+1 puan alacaktır.

Bazen serbest atışın girmemesi sonrasında ribaund mücadelesini kazanan takım, üç sayıdan faul almışsa 3+2 veya 3+3’lük bir sayı elde etme imkanı bulur.

Basket Faul ile İlgili Aramalar

Google’da basket faul ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; sportmenlik dışı faul kriterleri basketbolda takım faulü nedir basketbol turnike faulleri basketbolda omuz atmak faul mü basketbolda savunma prensipleri basketbolda en çok kaç sayılık atış yapılabilir basketbol blok kuralları basketbolda sportmenlik dışı faul ne demektir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi