Çocuk Yetiştirmede Tablet ve Cep Telefonu Devri

Modern zamanın sınırlarını zorladığımız şu günlerde değinmek istediğim noktalardan biri de küçük yaşlardaki çocukların ellerine cep telefonu veya tabletlerin verilmesi, bu teknolojik cihazlardan çoçuğun vakit kaybetmesi, YouTube videoları izlemesi, oyun oynamasıdır.

Bir dönem çocuklarını televizyon başına oturtup teknolojiye adım attıran ebeveyn nesil yerine cep telefonları veya tablet gibi ele inen teknolojilere bıraktı. Çocuklar, henüz konuşmayı öğrenmeden ellerine vücutlarının yarısı kadar büyüklükteki tabletleri alıp saatlerce onların başında oyun oynayabiliyor, kolayca vakit geçirebiliyor. Çocuk bakmanın yeni bir usulü olarak ortaya çıkan bu durumun zararları tıbben elbette ki var. Radyasyon yayan bu cihazların küçük yaşlardaki çocukların ellerine sıkıştırılması tabi ki de sağlıklı olmayacaktı.

İlginizi Çekebilir:  Değnekciliğin Yeni Formu: İSPARK

Çocukların zeka anlayışında da büyük bir parametre değişikliği oldu. Bu radikal değişim artık çocukların tablet ya da telefonların şifresini çözmesi, oyun bitirmesi ya da video açabilmesi ile ölçülen bir hale dönüştü. Ebeveynler artık çocuklarının bu tür zekasıyla övünür hale geldi.

İlginizi Çekebilir:  Sistem ve Kişiler

Çocuk yetiştirmenin oldukça farklı bir his olduğunun bilincinde olarak çocuklarla başa çıkmanın alternatifi haline gelen bu durumu bir nedenle savunabilir ve destekleyebiliriz: Başka türlü çocuklarla başa çıkılmıyor. Haklı bir söylem olup olmadığı tartışılabilir ama bir yönden haklı bir tutum.

Fakat gümbür gümbür gelmesini beklediğimiz yeni neslin tamamen ütopik ve kurgusal bir sanal dünyanın içinde hapsolmuş, mahkum bir profilde. Giderek bu bağımlılığın çetrefilli ve içinden çıkılmaz bir hale gelen bir girdaba dönüşmesi, ister istemez eleştiren ve bu durumu sorgulayanları gelecek hakkında karamsar olmaya itiyor.

İlginizi Çekebilir:  Numan Kurtulmuş'un IŞİD'in Yayınladığı Video Hakkındaki Konuşmasına İthafen

Çocukları hem teknoloji ile hem de teknoloji haricinde tutabilmek bir hassaslık gerektiriyor. Bu hassas dengenin sağlanması sadece ebeveynin isteği ile olmaması sorunun başlangıcı olan yer. Çocuklar da bu sefer eğlenceli oyuncaklarından ayrılmak istemiyorlar. Bu çelişkili durumun ilerleyen zamanlarda ne gibi bir hal alacağını kestirmek şimdiden mümkün değil. Bakalım görelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat