Araba Alırken Kapora Ne Kadar Verilir?

Sahibinden gibi internet sitelerinin yaygınlaşmasıyla beraber aracı görmeden kapora vermek adet haline geldi bu da kapora dolandırıcıları için bir fırsat haline geldi. Tüm riskleri azaltsanız da yine de verdiğiniz kaporayı minimum düzeylerde tutmak istemeniz normal. Peki araba alırken ne kadar kapora verilir? 

Kapora bir nevi almayı düşündüğünüz arabayı rezerve etmek olarak tabir edilebilir. Araba ilandan kalkar ve siz almakta anlaştığınız tarihe kadar araba kimseye satılmadan bekler, size satılmak için söz verilmiş olur. Verilecek olan kaporanın miktarı için belirli bir standart bulunmamakla birlikte ortamala bir araba için 500-2.000 TL arası bir kapora bırakılır. İnternette veya başka bir yerde ilanda uzaktan gördüğünüz araba için kesinlikle uzaktan ödeme yapmayın. Bazı dolandırıcılar sadece kapora almaktan para kazanıyor.

İlginizi Çekebilir:  Fiat Egea Dimmer Ne Demek?

Kapora Hangi Durumlarda Yanar?

Araba için kaporayı verdikten sonra eğer günü geldiğinde arabayı almazsanız kaporanız yanmış olur. Alacağınız zaman ise bu ödeme bir ekstra sayılmaz anlaşılan ödeme miktarından düşülür. Kaporanızı geri alabilmeniz için birkaç durum vardır.

Arabayı satan kişi arabayı sizinle anlaştığı tarihten önce başka birine satarsa veya anlaştığınızdan başka bir arıza veya boya çıkarsa kaporayı geri alırsınız. 

İlginizi Çekebilir:  Passat B8 Kaç Litre Yağ Alır? Hangi Yağ Kullanır?

En güvenli yöntem ise arabayı alırken aranızda bir kapora sözleşmesi yapmaktır. Böylece araç için verdiğiniz para güvence altında olmuş olur. Emlak kaporaları da buna benzer olsa da bazı farklı koşulları vardır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara