31 Mart Yerel Seçimlerinde Cemaatler Hangi Partiye Oy Verecek?

31 Mart yerel seçimlerine bir gün kala en çok merak edilen soruların başında cemaatlerin hangi partiye oy vereceği yer alıyor. Türkiye’de yerel seçimler ve genel seçimlerde, referandumda ve diğer siyasi duruşta cemaatlerin üyelerine büyük bir etkisi var. Halk üzerindeki etkisi nedeniyle cemaatlerin kapısı da her seçim arefesinde çalınıyor. Peki 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde hangi cemaatler hangi partiye oy verecek? 

Menzil Cemaati AK Parti’ye 

Hükümete yakınlığı ile bilinen menzil cemaati, özellikle Doğu Anadolu bölgesinde insanlar üzerinde büyük bir etkiye sahip. Son zamanlarda devletin en çok işbirliği içinde olduğu cemaat olan Menzil, 31 Mart yerel seçimlerinde de oyunu AKP’den yana kullanacak. Cemaatin lideri Muharrem Nureddin Coşan, yerel seçimlerde AKP’ye evet diyeceklerini şöyle açıklamıştı: 

“Bizi bize, bizi nefsimize, kardeşi kardeşe, Kürt’ü Kürt’e, Arap’ı Arap’a, Alevi’yi Sünni’ye, Türk’ü Türk’e, Agop’u Abdullah’a, milleti de zillete düşüren kahrolmuştur. Ayrıştıran, bölen, ötekileştiren, itibarsızlaştıran, tefrika sokan, şeytan güdümlü, tek dişli canavar kahrolmuştur. Barış ve selamet elçisi inancımız her daim baki ve payidar olacaktır. Bu bağlamda, biz de ‘evet’ diyerek sizi destekliyoruz.”

İsmailağa Cemaatinin Oy Tercihi de AKP’ye 

Yerel seçimlerde AKP’ye oy verecek olan bir diğer cemaat ise İsmailağa. Daha önceki seçimlerde de desteğini açıklayan cemaat, bu seçimlerde de oyunu AKP’den yana kullanacak. Cemaat adına açıklamayı ise cemaatin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu yaptı. Ustaosmanoğlu şöyle konuştu.

İlginizi Çekebilir:  Erdoğan: Maduro Kardeşim Dik Dur Yanındayız

“Efendi hazretlerimizin, özellikle Prof. Dr. Necmeddin Erbakan Hoca’nın vefatının ardından, cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın desteklenmesini açıkça söylediğini, buna rağmen söz konusu kesimin böyle bir durum vaki olmamış gibi bir algı oluşturmaya çalıştığını, sürecin hassasiyeti dolayısıyla bir kere daha kardeşlerimize hatırlatmak isteriz” 

Süleymancılar Kime Oy Verecek? 

Kamuoyunda Süleymancılar olarak da bilinen Süleyman efendi cemaati ise diğer cemaatlerden farklı olarak daha önce de AKP’ye oy vermemiş bir cemaattir. Cemaat özellikle genel seçimlerde hiçbir zaman oy tercihini AKP’den yana kullanmamıştır. 

İlginizi Çekebilir:  Yeni Trend: Sosyal Medya Uzmanlığı

Öte yandan cemaatin yerel seçimlerdeki tavrı ise kimin daha çok kendilerine hizmet ettiği ile belirleniyor. Örneğin geçtiğimiz yerel seçimlerde cemaat, her ne kadar AKP’ye oy vermese de Antalya’da oyunu AKP’den yana kullanmış ve Menderes Türel’e oy vermişti. 

Türkiye’de Cemaatlerin Halk Üzerindeki Etkisi 

Cemaatler, halk üzerinde otoriter bir müessese. Bu da haliyle cemaatleri siyasilerin ilgi odağı haline getirmiş. Zamanla siyasilerle cemaat liderleri arasında da kirli ittifaklar, anlaşmalar yaşanmıştır. Ancak konumuz bundan bağımsız olarak cemaatlerin kitleleri ne kadar büyük oranda etkileyebildiği. 

Cemaat liderleri, halkla ilişkiler disiplininde bir kanaat önderleridir. Opinion Leader olarak da bilinen bu kişiler; söylemleri, duruşu, tutum ve davranışları ile yüz binlerce kişiyi etkileyebilir. Dini değerler cemaatler için birleştirici bir güçtür. İnsanların çoğu da dini değerleri davranışlarının merkezine aldığı için diğer alanlar da verilen talimatlar da etkili bir şekilde uygulanıyor. Zygmunt Bauman’ın da Cemaatler kitabında bahsettiği gibi, -burada bahsedilen cemaatleri sadece dini tarikatler değil, genel olarak gruplaşmadır- insanlar kendi bilinçlerinden çok üyesi bulundukları cemaatlerin ortak aklına göre hareket ettiği için söylenilenin aksini yapmayı bir suç olarak görürler. Bauman bunu, özgürlüğünü teslim etme karşılığında yapının sunduğu güvenliği almak olarak tabir eder.

İlginizi Çekebilir:  Erdoğan Olaya El Attı: Kimse 14 Bin Oy Farkla Kazandım Demesin

Ancak siyasi partilere oy verme açısından bakarsak tamamen özgürce hareket etmeyip bir grubun liderine uymak demokrasi mantığına çok da yakın görünmüyor. Zaten bu mantığın biraz daha geniş mantığı seçimsiz mutlak monarşiyi işaret edebilir.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz