Aşk Kaça Ayrılır?

Aşkın tarifini, şeklini ve hatta nasıl olunması gerektiğini ifade eden onlarca metin, kitap ve konuşma var. Çoğu da benim aşağıdaki paragrafta yazacaklarım kadar değersiz ve sadece şahsi yorumlardan ileri gelen düşüncelerdir. Aşk iki kişilik ve iki kısımdır. İhtiyaçsal Aşklar ve İhtiraslı Aşklar. Aşk hepimizin bildiği gibi gönül uyumunu esas alan bir birlikteliktir. Aşkın duygudan uzak bir hali de yoktur. Ya olursunuz ya da olmazsınız ve bu kesin bir çizgidir. Peki ihtiyaçsal olan aşk ile ihtiraslı olan aşk nedir?

İhtiyaçsal Aşklar

Daha çok görücü usulüyle evlenen ya da istemediği bir evlilik yapan insanların dahil olduğu grubu temsil eder. Zorunlu bir aşk olduğundan dolayı ihtiyaçtır. Çünkü sevmek zorunda hatta ona aşık olmak zorundasınızdır. Başka türlü bir hayat ve iyi kurgulanmış bir hayat söz konusu değildir. Daha çok rol yaparsınız ve bu, bir süreden sonra “ister istemez” o kişiye aşık olmanıza sebep olur.

Evlilikten önce de bu böyledir. Evli değilseniz bile, bir kişiye zorla aşık olabilirsiniz. Örneğin iş yerinizde sürekli yan yana-göz göze olduğunuz birileriyle yaşanan aşk, ihtiyaçsal bir aşktır. Kurum içi ilişkilerin sıklıkla gerçekleşmesinin temel sebebi budur.

 

İhtiraslı Aşklar

İhtiyaçsal aşklardan tamamen farklı, bambaşka bir aşk türüdür. Saftır ve en doğal olanıdır. Sevmek zorunda değilsinizdir onu sevmeniz zaten bir emirdir. Hayalli, kurgulu, planlı ve isteklidir. Ve bu yüzen ihtiras adını almıştır.

İhtiraslı aşkların sonunun evlilikle bitmesi gerekir. Acılar ve özlemler daha çok bu aşktan doğan birtakım sorunlardır. İhtiraslı olan aşk, kimi zaman bu sorunu lehe çevirir ve aşkın o haline dahi özlem, saygı ve istek duyar.

Velhasıl, aşkların iki formatı, gerçekleşen iki senaryosu vardır. Bu senaryo ve formatlardan hangisinin daha iyi olduğunu söylemeye ve belirtmeye gerek duymuyorum. Bu da nihayetinde kişinin kendi hayatının ne şekilde yönlendirmek istediği ile alakalı bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber