Aslen Kazanma Nedir? Hukukta Aslen Kazanma

Aslen kazanma nedir? Hukukta aslen kazanma ne demek? Hak, hukuk düzeninin kişilere sunmuş olduğu yetkiler veya hukuk düzeni tarafından korunmakta olan menfaatlerine denir. Haklar ise biri aslen diğeri devren olmak üzere iki yolla kazanılabilir. Daha önceki yazılarımızda çeşitli hukuki terimlerden ve devren kazanmadan söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “aslen kazanmadan” söz edeceğiz. 

Aslen Kazanma Nedir? 

İlginizi Çekebilir:  Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Bir hakkın aslen kazanılması, bir kimsenin o zamana kadar hiç kimseye ait olmayan bir hakkı kendi fiiliyle elde etmesi anlamına gelir. Gündelik hayattan örnek verecek olursak bir kimsenin avlamış olduğu tavşan, tutmuş olduğu balık üzerinde mülkiyet hakkını aslen kazanmış olur. Sahipsiz taşınabilir mallar üzerinde bu yolla mülkiyet hakkının kazanılması olayına sahiplenme adı verilir. Sahipsiz bir taşınmaz üzerinde bu yolla mülkiyet hakkının kazanılmasına ise “işgal” adı verilir. 

İlginizi Çekebilir:  Aile Konutu ve Şerhi

Hakların aslen kazanılması yolu yalnızca eşya adı verilen maddi mallar üzerindeki haklara özgü değildir. Maddi sayılmayan mallar veya kişiler üzerindeki hakların da aslen kazanılması mümkündür. Nitekim bir bilim insanının yayınlamış olduğu eseri üzerindeki telif haklarını; anne ve baba doğan çocukları üzerindeki velayet hakkını aslen kazanmaktadırlar. Yani bu haklar bir başkasından devir yoluyla değil doğrudan doğruya kazanılmış olmaktadır. 

İlginizi Çekebilir:  Dolaylı Temsil Nedir? Hukukta Dolaylı Temsil Ne Demek?

Hakların kazanımı konusunda şunu belirtmek mümkündür: “Hakların kazanılması çoğunlukla devren kazanma yoluyla olmakta ve aslen kazanma bunun (devren kazanma) yanında pek önemsiz ve istisnai bir yol olarak kalmaktadır.

Daha detaylı bilgiler için sitemizin “hukuk” kategorisine tıklayabilir ya da ilgili konu için “devren kazanma” yazısını okuyabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat