Atatürk Milliyetçiliği Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Milliyetçilik, bir devleti oluşturan asli unsurların devlet yönetiminde ve içinde etkin veya söz sahibi olması anlamına gelen bir ideolojidir. Milliyetçilik, bazı toplumlarda veya devletlerde ırkçılığa, faşizme ya da nazizme evrilebilecek bir düşüncedir. Atatürk milliyetçiliği ise diğer milliyetçilik anlayışlarından farklıdır. Anayasada da Türkiye Cumhuriyeti’nin resmî ideolojilerinden biri Atatürk milliyetçiliğidir. Peki Atatürk milliyetçiliği nedir? Özellikleri nelerdir? 

Atatürk Milliyetçiliği Nedir? 

Atatürk milliyetçiliği, subjektif bir millet anlayışını benimsemiştir. Yani birlikte yaşam, ortak kültür ön plana çıkmıştır. Bunun karşısında ise objektif millet anlayışı vardır. Objektif millet anlayışında ise dil ve din belirleyici etkenlerdir. 

Öte yandan Atatürk milliyetçiliği, dil ve din ayrımını reddeden kucaklayıcı bir ideolojidir.

“Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür” ilkesi çerçevesinde birlikte yaşama arzu ve isteğini Türklüğün önemli bir unsuru olarak benimsemiştir. 

Ayrıca Atatürk milliyetçiliği, ırkçı ve şovenist bir milliyetçilik anlayışını reddeden bir ideolojidir. 

Atatürk milliyetçiliğini “Ne mutlu Türk’üm diyene” sözü çerçevesinde de değerlendirmek mümkündür. Atatürk milliyetçiliğinin en açıklayıcı ifadesi bu sözdür. 

“Ne mutlu Türk’üm diyene” sözü, ırksal özelliklerinden dolayı Türk olanı değil kendisini Türk hissedenleri kapsayan bir sözdür. Ne İtalya’daki faşist ne de Almanya’daki nazi ideolojilerle bağdaştırmak mümkündür. Zira Atatürk milliyetçiliği, ırkçı ve şovenist bir anlayışı reddeder. 

Türk milletini oluşturan unsurların kendisini Türk olarak hisseden bireyler olduğunu ifade eden Atatürk milliyetçiliği, dünyada örnek gösterilecek bir milliyetçiliktir. Zira dünya üzerinde milliyetçiliği, sınırlarının aşılmadığı ve tehlikesiz bir şekilde devlet ideoloji yapıldığı ülke Cunhuriyetin ilk yılları ve ilerleyen birkaç senedeki Türkiye Cumhuriyeti’dir.

Öte yandan Atatürk milliyetçiliği, 1982 Anayasasının başlangıç hükümleri arasında yer alır. Bu hükümler arasında Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlılık ve Atatürk medeniyetliği de vardır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: