Stoper Nedir? Stoper ile Libero Arasındaki Farklar Nelerdir?

Futbolda stoper ve libero adında iki farklı mevki bulunmaktadır. Hem stoper hem de libero futbolun defans kısmında yer alır. Fakat stoper ile libero en çok karıştırılan mevkiler arasında yer alıyor. Peki stoper ile libero arasındaki fark nedir? Stoperin tanımı çerçevesinde libero ile farklarından bahseceğimiz bu yazıda liberonun da tanımına yer vereceğiz.

Stoper Nedir?

Stoper, futbolda defansın göbeğinde görev yapan defans oyuncusu ya da defans oyuncularına verilen isimdir. Stoperler sağ stoper ve sol stoper olmak üzere ikiye ayrılsalar da bu ayrım, futboldaki diğer mevkilere göre daha yüzeysel bir ayrımdır. Peki stoperlerin görevleri Nelerdir?

Stoperlerin Görevleri Nelerdir?

1. Stoperler, rakip oyuncuları “durdurmakla” görevli oyunculardır.
2. Tandem olarak görev yapan stoperler, rakibin düzenli atak yapmasını engellemekle görevlidir.
3. Kornerlerde veya yan toplarda hava toplarını almak, rakibin ceza sahasına orta yapmasını engellemek de görevleri arasındadır.
4. Günümüz futbolunda oyunu ileriye taşımak, defanstan top çıkarmak da yine görevleri arasında yer alır.
5. Rakiple ikili mücadeleye girerler.
6. Ofsayt taktiğinde partneriyle anlaşmak zorundadır. (bkz. Ofsayt Taktiği)

Libero ve Ön Libero Nedir? Farkları Nelerdir?

 

Libero Nedir?

Libero, stoperlerin arkasında yer alan defans oyuncusu ya da oyuncularına verilen isimdir. Oyunu en geriden başlatır. Liberolar rakiple ikili mücadeleye girmek yerine topu kaleye yaklaştırmamak için geriye düşen topları alır ve rakip forvetlerle adam adama mücadeleye girmezler. Peki Liberonun görevleri arasında neler yer alıyor?

1. Stoperlerden sonra kademede görev yaparlar.
2. En geride bulunan oyuncudur.
3. Sezgisel olarak müdahalede bulunurlar.

Günümüz futbolunda stoperler önemli bir parça haline gelmişken liberolar 90’ların sonu itibariyle önemini yavaş yavaş kaybetmiştir.

Stoperlere örnek olarak Sergio Ramos, Pepe, Puyol gibi isimler verilebilir. Fakat liberoya örnek verilebilecek tipik bir defans oyuncusu yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.