AUDİ Motoru Durdurup Soğutma Suyunu Kontrol Edin Arızası Çözümü

Motor soğutma suyu, motorun gerekli ısısını yükselterek motorun çalışma sıcaklığını ayarlamaktadır. Motor soğutma suyu motor parçalarının ve motor yağının aşırı ısınmasını gidermekte ve dengelemektedir.

 Audi motoru durdurup soğutma suyunu kontrol edin arızası neden ortaya çıkmaktadır? Araçların uygun hızda ve gerekli viteslerde gitmemesi durumunda, radyatör petek tıkanmalarında, radyatörde suyun azalması durumunda, termostatının bozulması, otomatik fan bozulması, vantilatör kayışının gevşemesi ve kopması, motor yağı azalması, motor soğutma suyu kanal tıkanıklıkları gibi nedenlerden bu arıza kaydını verebilmektedir. Tek neden soğutma sistem arızaları değildir.

İlginizi Çekebilir:  Ford ABS ve El Freni Lambası Neden Yanar?

Soğutma Sisteminde Meydana Gelen Diğer Arıza Sorunları

Radyatör arızası sorunu: Radyatörler soğutma suyundan almış olduğu ısıyı hava kanallarına iletmektedir. Bu doğrultuda bu hava kanalcıkları tıkandığında bu arıza meydana gelebilir.

Termostat arıza sorunu: Araçlarda en çok karşılaşılan soğutma sistem arızalarından biridir. Termostat aracın motor performansını daha sağlıklı sağlayabilmesi için soğutma su sıcaklığını 80 ve 120 derece aralığında tutulmasına yardımcı olmaktadır. Termostat soğutma su hacmini dengeler.

Su pompası arıza sorunu: Su pompaları su basıncını sağlayıp, motor su kanalından dolaşımını sağlayarak soğutma işlemi için radyatöre ulaştırmaktadır. Su pompalarının genel arıza nedenleri kayışlarda kopma ve gevşemedir.

İlginizi Çekebilir:  BMW Yanlama Tuşu

Su kanalı arıza sorunu: Motorun çalışması esnasında silindir şeklindeki  kapak etrafında soğutma suyunun dolaşımını sağlamak için su kanalları monte etmektedir. Bu kanallar zamanla kireçleme yapıp tıkanabilirler.

Audi Motorun Soğutma Suyu Arızası Nasıl Çözülür?

 Soğutma suyu mutlaka düzenli kontrolü yapılması gereken bir parçadır. Soğutma suyu aracımızın hararetini önlemek için kullanılır. Sıcak hava dönemlerinde kısa vadede termostat iptali fazla yakıt tüketimine neden olmaktadır. Uzun vadede bir çözüm değildir.

İlginizi Çekebilir:  BMW DSC Işığı Sönmüyor, Sebebi Nedir?

Soğutma sistemleri araç içinde sürekli ısınıp soğuma hareketlerinde bulunduğundan aracın tüm sistemlerini yormaktadır. Bu nedenden ötürü su vizkositesi ve bakımını yapmak gerekir. Bu durumlarda yapılması gereken en kolay yöntem gözle su kaçağı var mı diye kontrol sağlamaktır. Renkli boya kontrolü; Motor bir gün bu madde ile çalıştırılıp kaçak yerin tespiti sağlanabilir. Basınçlı hava uygulamasını deneyerek kontrol sağlanabilir.

Audi Coolant Uyarısı

Ayrıca bu arıza coolant uyarısı şeklinde de yanabilir. Soğutma sıvısını kontrol edip ekleme yaptığınızda problem çözülecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara