Düşünce

AVM’de Çalışmak

AVM’lerde çalışmak, yapılabilecek milyonlarca çalışma formundan bana göre en son tercih edilmesi gereken alternatiftir. AVM’ler insanı çıldırtıyor özellikle mağaza ve benzeri perakende sektöründe çalışan ve bu yüzden de ayakta kalmak zorunda kalan insanlar için tam anlamıyla facia. Fa-ci-a.

Öncelikle AVM’ler her türden insanın geldiği, tüm civar semtlerin nüfus yükünü tek başına çeken oldukça sevimsiz yerler. Son zamanlarda sinema tutkunlarının, oyun meraklılarının ve hatta canı sıkılmış çay içecek arkadaş arayan insanların da uğrak yeri olmuş durumda.

Bilhassa hafta sonları mahşeri bir kalabalığa sahne oluyor bu menfur yerler. Çalışanlar için zor bir durum. AVM’ler en tabi özellikleriyle bir semtin ya da bir bölgenin sosyolojik kimliğini yansıtmazlar. Örneğin Marmara Forum Avm veya Ankara’daki CEPA nerdeyse tüm İstanbul veya Ankara’dır. Bu yüzden tüm Ankara veya İstanbul’un insanlarına burada tanıklık edersiniz.

Bir diğer önemli nokta ise artan özellikle Arap vesair diğer milletlerin AVM’lere hücum etmesidir. Artan bu yabancı akını beraberinde İngilizce bilme sorunsalını da doğurmuş oldu. Bilmeyen çalışanlar için elbette büyük sıkıntı. On saniyede hallolunacak iş, beş dakikada çözülemiyor. Büyük buhran.

Bir diğer büyük mevzu ise yemekler. Allah kahretsin ki bu rezil AVM’lerin bünyesinde belli başlı yemek yerleri var. Ya çok pahalı oluyorlar ya da siz nispeten ucuz diye diye örneğin bir gün, her gün tavuk eti yediğinizden dolayı gıdaklamaya başlıyorsunuz. Büyük rezalet.

Gelelim en önemli noktaya. Cadde üstü veya sokak arası mağaza veya dükkanlar genelde 9.00-9.30 dedim mi kapanır. Fakat bu ucube icat AVM’ler en aşağı 10.00’da kapanıyor. E tabi bir de buna kapanma ve ek anons süreleri de eklenince geçmiş olsun 11.00’da çıkışınızı yapıyorsunuz. Ve eğer çalıştığınız AVM’den koşa koşa son otobüse veya metroya biniyorsunuz. Allah’tan İstanbul’da olanlar için metrobüs nimeti var. 24 saat çalışıyor.

Velhasıl AVM’ye sadece müşteri olarak gideceksiniz. Şayet çalışan iseniz büyük dert.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds