Havlu Atmak Ne Demek?

Havlu atmak ne demek? Havlu atmak deyiminin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen, unutulmaya yüz tutmuş çeşitli deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”havlu atmak” deyiminden söz edeceğiz.

Havlu Atmak Ne Demek? 

Yarışı bırakmak, pes etmek, devam etmemek gibi anlamlara gelir. Genelde spor alanında kullanılan bu deyim, gündelik hayatta da sıkça kullanılır.

Havlu Atmak Deyiminin Kullanım Alanları Nelerdir? 

Havlu atmak deyimi, daha çok spor müsabakalarında veya spor alanında kullanılan bir deyimdir. Örneğin bir ligde mücadele eden takımlardan şampiyonluğa oynayan bir ekibin yarışta diğer rakiplerinden geriye düşmesi ve matematiksel olarak şampiyonluk iddiasının kalmaması gibi bir durumda söz konusu takım için ”erken havlu attı” tabiri kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  Meteliğe Kurşun Atmak Ne Demek? Anlamı Hikayesi ve Aslı Nedir?

Ya da bir işte iddialı olan ya da yarışan kişilerden birinin diğerlerinden önce elenmesi ve saf dışı kalması gibi durumlarda da ”havlu atmak” deyimi kullanılır. Öte yandan söz konusu deyimi de gündelik hayatta kullanmak mümkün.

Örneğin bir öğrencinin derslerine çalışmayıp vizelerden düşük not alması ve finallerde telafi şansının kalmaması gibi bir durum karşısında da ”havlu atmak” deyimi kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  Kel Ölür Sırma Saçlı Olur; Kör Ölür Badem Gözlü Olur Ne Demek?

Havlu atmak deyimi gerçek manasında da kullanılabilir. Örneğin Pessoa‘nın Uzaklıklar, Eski Denizler isimli kitabında yer alan bir şiirde de söz konusu deyimin cümle içindeki kullanımını görebilirsiniz:

Sessiz bir havlu attı kar her şeyin üstüne.
Evin içinde olup bitenden başka
bir şey hissetmiyor insan.
Bir battaniyeye sarınıyorum ve
düşünmeyi bile düşünmüyorum.
Tam bir huzur içinde ve aklımda
belli belirsiz düşünceler,
Uykuya dalıyorum dünyada olup bitenin dışında
bir şeye kaygı duymadan!
Fernando Pessoa
Uzaklıklar, Eski Denizler, Fernando Pessoa
Sayfa 33 – CanYayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce