Biyografi

Aylin Livaneli Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Evli mi? Ne İş Yapıyor?

Aylin Livaneli kimdir, nereli ve kaç yaşında, annesi babası kimdir? Aylin Livaneli, 28 Ağustos 1966 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Kendisi, ünlü müzisyen ve yazar Zülfü Livaneli’nin kızıdır. Ailesiyle birlikte İsveç’e göç etmesi sebebiyle ilköğrenimini İsveç’in başkenti Stockholm’de tamamlamıştır. Akabinde ailesiyle Paris’e taşınmış ve Ecole Active Bilingue’de lise eğitimini almıştır. Lise yıllarında Paris’te şan dersleri almış ve eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul’a dönerek müzik kariyerine başlamıştır. Aynı dönemde ailesinin kurduğu Interfilm adlı şirkette çalışmıştır.

Üniversite senelerinde yazıları Hürriyet, Milliyet, Vatan gazeteleri ve Aktüel gibi çeşitli dergilerde yayınlanmıştır. Aynı zamanda 2005 senesinde çocukluk yıllarını anlattığı “Sürgün Çocuklar Bahçesi” isimli deneme kitabını yayımlamıştır. Tolga Savacı ile beraber 1992-1993 yıllarında Show TV’de “Coke N Roll” isimli bir müzik programı da sunmuştur. 1997 senesinde müziği bırakarak New York Üniversitesi’nde edebiyat okumuş ve akabinde Londra’da London School of Economics and Political Science’den mezun olmuştur.

2008 senesinde Türkiye’ye dönerek Anders Hansson ile beraber Stockholm’de kaydettiği “Love is the Answer” adlı İngilizce albümünü yayımlamıştır. Öte yandan babasının kurduğu INTERFILM şirketini 2009 yılında INTERFILM Media & Entertainment adıyla tekrar hayata geçirmiştir. Günümüzde medya, eğlence ve gösteri dünyasında yönetici ve yatırımcı olarak yer almaktadır. 2011 senesinde Elia Kazan’ın hayatını konu edinen “Elia’nın Yolculuğu / Elia’s Journey” adlı filmin senaryosunu yazmış ve ayrıca yapımcılığını üstlenmiştir. Aylin Livaneli, İtalyanca, İsveççe ve İngilizce dillerini bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.