Biyografi

Febyo Taşel Kimdir? Aslen Nereli? Kaç Yaşında? Evli mi?

Febyo Taşel, Türk besteci, şarkı yazarı, prodüktör ve aranjörüdür. Musevi kökenlidir. 1973 yılında İstanbul’da doğmuştur. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Metalurji Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Henüz öğrencilik yıllarında gitar çalmayı öğrenmiş ve bu alanda kendisini ilerletmiş, müzik dersleri almıştır. Taşel, ayrıca kendi bestelerini yapmaya başlayarak çeşitli yarışmalara katılmıştır. Febyo Taşel’in en bilinen besteleri arasında “Yak Gel,” “Senden Öğrendim,” “Alagül,” “Sevda Yanığı,” ve “Camdan Kalp” gibi eserler bulunmaktadır.

2002 senesinde Funda Arar’ın “Alagül” isimli albümünün düzenlemesini ve prodüksiyonunu üstlenmiş, aynı zamanda albümde kendi bestelerine de yer vermiştir. Yine aynı dönemde Erkin Koray tarafından tanınmış olan “Arapsaçı” adlı şarkısını da aranje ederek dinleyicilerin beğenisini kazanmıştır. Febyo Taşel, 27 Haziran 2004 tarihinde şarkıcı Funda Arar ile evlenmiş; çiftin 2013 yılında Aras isminde bir oğlu olmuştur. Müzik hayatı boyunca Febyo Taşel, pek çok Türk pop müziği sanatçısına besteci, aranjör ve söz yazarı olarak katkıda bulunmuştur. Aynı zamanda sahne müzisyenliği de hayatı boyunca devam etmiş ve kendi albümlerini yayımlamıştır. Febyo Taşel’in albümleri şunlardır:

  • 2009 – Melez Miras (enstrümantal)
  • 2011 – Bitmeyen Şarkı (soundtrack – dizi müziği)
  • 2019 – Ev Yapımı Müzik
  • 2021 – Döngü (enstrümantal)

Febyo Taşel, kendi müzik stüdyosunda çalışmalarını sürdürmekte ve sahibi olduğu yapım şirketi Bomonti Müzik’i yönetmektedir. Instagram hesabından da paylaşımlarda bulunan Febyo Taşel, müzik kariyerine de aktif olarak devam etmektedir. Başarılı müzisyen Febyo Taşel hakkında merak edilen aslen nereli, annesi babası kardeşleri kim gibi soruların yanıtlarını en kısa sürede sizlerle paylaşacağız.

kaynakça:

  • biyografi.info, Febyo Taşel, erişim tarihi: 11 Ekim 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.