Gündelik Hayat

Babalık İzni Nedir? Ne Kadardır? Babalık İzin Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Babalık izni nedir, ne kadardır? 2019 yılında babalık izni ne kadar oldu? Daha önceki yazılarımızda iş hayatında sıkça karşılaşılan problemlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”babalık izni”nden, babalık izin dilekçesinin nasıl yazıldığından söz edeceğiz.

Babalık İzni Nedir?

Babalık izni, özel ya da devlette çalışan bir personelin baba olması halinde çalıştığı kurum tarafından kendisine tahsis edilen ve yasalarca kabul edilen bir haktır. Babalık izni aralıksız olarak kullanılır ve aralıklarla kullanılamaz.

Babalık izni özel sektörde çalışanlar ve devlette çalışanlar için farklılık göstermektedir. Devlet memurlarının babalık izni, özel sektörde çalışanlardan daha fazladır.

Babalık İzni Ne Kadardır?

657 sayılı kanunun 104. maddesinde babalık izni şöyle belirtilmiştir: ”Memura, eşinin doğum yapması halinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi babalık izni devlet ve özelde farklıdır. Özel sektörde çalışan personellerin babalık izni daha azdır.

Özel Sektörde Babalık İzni Ne Kadar?

  • 5 gün.

Özel sektördeki babalık izni genel olarak 5 gündür. Ancak bu, kurumdan kuruma değişiklik gösterebilir. Personelin eşinin doğum yapması halinde kendisine tanınan bu hak, ücretli izne tabi olmakta ve çalışanlar bu süre zarfında çalışmış sayılmaktadır. Çalışanlar babalık izninde maaşlarını tam alırlar.

Babalık İzin Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Eşleri doğum yapan çalışanlar, babalık iznine çıkabilmek için aşağıda yer alan diklekçeyi çalıştıkları kuruma ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu belgede dilekçenin verileceği kurum, babalık izninin talep edildiği tarih aralığı ve izni talep eden personelin ikametgahı ve imzası gibi belgelerin tam ve eksiksiz olması gerekmektedir.

Babalık İzni Hakkında Kullanıcıların Yaptığı Diğer Aramalar

babalık izni 2019, babalık izni memur, babalık izni kaç gün 2019, babalık izni dilekçesi, babalık izni 2018, babalık izni iş kanunu, babalık izni parası, babalık izni kaç gün 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.