Bakara Suresi ile Dalga Geçen Egemen Bağış ‘Cumhurbaşkanı Kararıyla’ Resmen Çekya Büyükelçisi Oldu

Bakara Suresi ile dalga geçen ve ses kayıtları 17-25 Aralık sürecinde kamuoyuna sızan Egemen Bağış, skandalın ardından istifa etmiş ve uzun yıllar siyasette aktif görev yapmamıştı. Egemen Bağış, Resmi Gazete’de yayınlanan atama kararlarına göre resmen Çekya (Çek Cumhuriyeti) büyükelçisi olarak atandı. Bağış’ın ataması, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Bigalı Yerine Bağış

Çek Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak atanan Egemen Bağış, 17-25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonları akabinde ortaya çıkan ses kayıtlarında Bakara Suresi ile dalga geçmiş ve yaşanan bu skandalın ardından istifa etmişti.

Dış İşleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’na ilişkin atama kararları, resmi gazetede yayınlanırken Egemen Bağış da Çekya Büyükelçisi olarak atandı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayınlanan atamalarda Çekya esk büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı merkeze alınırken ondan boşalan koltuğa ise Egemen Bağış atandı.

Egemen Bağış Bakara Suresi ile Dalga Geçiyor

Yukarıda yer alan videoda Egemen Bağış ve yakın arkadaşı Metehan Demir arasında Bakara Suresi ile ilişkin ilginç bir diyalog geçiyor. Konuşmada hem Metehan Demir hem de Egemen Bağış, Kuran’dan ayet uyduruyor ve özellikle Bakara Suresi ile ”bakara makara” diyerek dalga geçiyor.

Egemen Bağış’ın skandal telefon konuşmasının İnternet’e yayılmasının ardından kendisine yöneltilen soruya ses kaydının montaj olduğunu ve TÜBİTAK profesörleri tarafından ses kayıtlarının orijinal olmadığını yönünde cevaplar verdi.

Daha sonra Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ise Bağış hakkında ”hala bu adamla beraber oturan kalkanlar, bu adamın yüzüne gülenler var. Bakara Suresine makara diyen bir insanın yüzüne güleç bir şekilde bakabilir miyim acaba?” diyerek Bağış’ın ses kayıtları ayan beyan ortaya çıkmasına rağmen yanında olanlara ve kendisine ciddi ithamlarda bulunmuştu.

Egemen Bağış’ın uzun yıllar sonra böyle bir görevle mükafalandırılmış olması AKP tabanında da ciddi rahatsızlıklara neden olurken, AKP’nin elde kalan seçmenleri de izlediği politikalar nedeniyle kaybettiği konuşuluyor. İlerleyen günlerde Egemen Bağış cephesinden herhangi bir açıklama gelip gelmeyeceği merak konusu oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: