Gündem

Operatör Şirketleri Neden Taahhütlü Ürün ve Hizmet Satarlar?

Hepimizin yakından bildiği yeni bir aldatmaca: Operatör şirketlerinin her kampanyaya ve ürüne taahhüt istemesi. Artık neredeyse taahhüt etmeden ürününü veya hizmetini vermeyi kabul eden bir operatör şirketi yok. Ülkemizde faaliyet gösteren üç büyük operatör şirketinin birbirine nispet yapar gibi taahhüt konusunda yarışmasından en çok etkilenen de yine kullanıcı, müşterilerdir. Taahhüt bozulduğunda, öküz ölüp ortaklık bittiğinde ise karşımıza çıkan büyük bir meblağ ile taahhütü devam ettirmeye ya da miktarı ödemeye mecbur bırakılıyoruz. Şirketler neden taahhüt konusunda diretirler ya da neden kullanıcıya taahhütü koşul olarak öne sürerler?

Bunun üç sebebi vardır. İlki operatör şirketlerinin kullanıcıya, müşteriye güvenmemesidir. Kullanıcıya olan bu güvensizliği taahhüt kisvesi altında meşrulaştırmak ve bir kalıba sokmak, operatör şirketlerinin yeni gözdesi olmuştur.

İkinci sebebi ise yine operatör şirketlerinden kaynaklanan bir sebeptir. Operatör şirketleri, taahhütü ön koşul olarak sunmasında ürününe veya hizmetine olan güvensizliği yatmaktadır. Kullanıcıya vaat edilen ile kullanılan arasında bir farkta ise taahhüt devreye giriyor ve kullanıcı devam ettirilmeye zorlanıyor.

Üçüncü ve en önemli sebep operatör şirketlerinin maddi kazancını güvence altına almak istemelerinden kaynaklanmaktadır. Müşterilerin taahhütü bozmaları durumunda karşılarına çıkan “cayma bedeli” onları tekrar düşünmelerine ve çoğunlukla taahhütü devam ettirmeye zorlamaktadır.

Operatör şirketlerinin taahhüt konusunda diretmelerinin temel sebepleri bunlardır. Genel itibariyle operatör şirketlerinin taahhüt konusundaki ısrarı maddi amaçlarladır. Çoğu zaman bu taahhüt meselesi operatör şirketleri ile kullanıcılar arasında büyük bir sorunsala dönüşmektedir. Konuyla alakalı olarak diğer yazılarımız;

Twentify’nin Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom Araştırma Sonuçları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds