Basın Kokteyli Nedir?

Halkla ilişkilerin en önemli aşamalarından biri de basın kokteylleridir. Basın kokteyli genel itibariyle basın ve kurum arasında gerçekleşen organizasyonlardır. Kurumlar ve medya için oldukça önemlidir. Basın kokteyli nedir sorusuna hep birlikte bakalım ve daha sonra örnek basın kokteyl resimleri ile devam edelim.

Halkla ilişkiler ve basınla ilişkiler görevlileri, basınla yönetim arasındaki ilişkilere yakınlık getirmek amacıyla, kokteyller düzenlenmektedirler. Bu yakınlaşma neticesinde halkla ilişkiler görevlileri ve basın mensupları birbirlerini daha yakından tanıma fırsatı bulurlar ve bu yakınlaşma, iki tarafın da karşılıklı işleyişi için lehte bir olaydır.

Yönetim ve örgütün basına tanıtılmasına yardımcı olmak üzere düzenlenen basın toplantısı, basın konferansı, basın turları ve yemekleri ile katılımcıların, örgüt temsilcileri ile görüşmeleri ve sorularına yanıt bulmaları beklenebilmektedir. Basın kokteyli, basın toplantısı bitiminde, yöneticiler ve halkla ilişkiler görevlileri tarafından, basın elamanlarını ağırlamak amacıyla verilebileceği gibi, toplantı olmaksızın da düzenlenebilir.

Böyle bir düzenlemede, haber unsuru olması zorunluluğu aranmaksızın yeni atanan bir yöneticinin tanıştırılması, bir yıldönümü, kutlama, örgüte ilişkin bir açılış, yeni ürün ya da hizmet tanıtımı gibi amaçlarla da basına kokteyl verilebilir. Tamamen samimi bir ortamda gerçekleşen basın kokteylinde kimi zaman bayi toplantıları, toplu sözleşmeler ve bir takım anlaşmaların imzalanması gibi sıkıcı aktiviteler de olmaktadır.

Basın kokteylini düzenleyecek kurumun veya kişinin katılımcılara önceden kokteylin yapılacağı alanı, saati mail veya mektup yoluyla bildirmesi gerekir. Oluşabilecek aksaklıklara karşı (LCV), iletişim bilgilerinin de alternatifi dahil olmak üzere paylaşılması gerekir. Basın kokteyli örnekleri şu şekildedir: