Basın Kokteyli Nedir?

Halkla ilişkilerin en önemli aşamalarından biri de basın kokteylleridir. Basın kokteyli genel itibariyle basın ve kurum arasında gerçekleşen organizasyonlardır. Kurumlar ve medya için oldukça önemlidir. Basın kokteyli nedir sorusuna hep birlikte bakalım ve daha sonra örnek basın kokteyl resimleri ile devam edelim.

Halkla ilişkiler ve basınla ilişkiler görevlileri, basınla yönetim arasındaki ilişkilere yakınlık getirmek amacıyla, kokteyller düzenlenmektedirler. Bu yakınlaşma neticesinde halkla ilişkiler görevlileri ve basın mensupları birbirlerini daha yakından tanıma fırsatı bulurlar ve bu yakınlaşma, iki tarafın da karşılıklı işleyişi için lehte bir olaydır.

Bir halkla ilişkiler aracı olan basın kokteylleri, basın ile idari yönetim ve kurumun arasında bir yakınlık yaratmak, basının kurumu daha yakından tanıması ve basında kuruma daha çok yer vermesini sağlamak adına yapılan organizasyonlardır. Basın ve yönetimin birbirleri ile olan bu yakınlaşması sonucu, kurum kendine basında daha çok yer bulurken; basın da kendisine yeni bir iş ortağı kazanmış olur.

İlginizi Çekebilir:  Demagoji Nedir? Demagog Kime Denir?

Halkla ilişkilerde en önemli kurallardan biri de her iki tarafın da kazanacağı bir ”exellent theory” zemini oluşturmaktır. Zira basın kokteyli örneğinde olduğu gibi kurum da basın da bundan fayda sağlayacaktır.

Yönetim, kurum kadroları, kurum içi yenilikler ve daha pek çok kurumsal gelişmelerin basın tanıtıldığı basın kokteylleri, kurumun yetkilileri ve basın mensupları arasındaki diyaloğa da zemin hazırlar. Basın kokteylleri genelde basın toplantısının sonunda verilir. Ancak, basın kokteyllerinin basın toplantısı olmaksızın düzenlendiği de olur.

İlginizi Çekebilir:  Halkla İlişkilerde Problem Tanımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Basın Kokteylleri Hangi Durumlarda Düzenlenir? 

Basın kokteyllerinin düzenlenmesi için herhangi bir neden yoktur. Örneğin şirketin kuruluş yıl dönümü, basın kokteylinin düzenlenmesi için yeterli bir nedendir. Öte yandan açılışlar, lansmanlar, tanıtımlar ve kurumun özel bir kutlaması da yine basın kokteylinin düzenlenmesi için yeterli bir nedendir. Basın kokteyllerinin diğer basın-yayın araçlarından ayrılan en önemli farkı tamamen samimi bir ortamda geçmesidir.

İlginizi Çekebilir:  Sihirli Mermi Kuramı (Hipodermik İğne) Nedir?

Basın Kokteyllerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Basın kokteyllerinde samimi bir ortam bulunması gerekir. Gazetecilerin basın toplantısında soracakları her soruyu sorması ve akıllarında herhangi bir sorunun kalmaması gerekir. Basın kokteyline geçildiğinde ise gazetecilerin amacı sadece kurumu daha yakından tanımak olmalıdır.

Öte yandan basın kokteylinin; nerede, ne zaman, hangi saatte olduğu gibi bilgileri daha önceden katılımcılara maille ya da mesajlarla bildirilmesi gerekir. Basın kokteyllerinde oluşabilecek herhangi bir aksaklık senaryosunda LCV bilgilerinin paylaşmak gerekir.

LCV: Lütfen Cevap Veriniz

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi