Deklarasyon Nedir? Deklarasyon Örnekleri

Politik iletişimde sıklıkla kullanılan bir terim olan deklarasyonun sözlük anlamı, bildirme, duyurma, ilan etmedir. Bu yazımızda deklarasyonun ne olduğunu, tarihteki önemli deklarasyon örneklerini ve deklarasyonun diğer benzer yazı türlerinden farklarını öğrenmiş olacağız.

Herhangi önemli bir konunun kamuoyuna duyurulması için yapılan açıklama ve bildiri, deklarasyonun kapsamına girmektedir. Bu nedenle de deklarasyonun, basın açıklaması ve bildirisiyle örtüştüğü kuşkusuzdur. Zira basın açıklaması ve bildirisi de herhangi bir ürün, yenilik ve bilgiyi kamuoyuna duyurmak, halkın bilgisine sunmak için yapılan halkla ilişkiler yöntemleridir.

İlginizi Çekebilir:  Marka Kimliği ile Marka İmajı Arasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar Nelerdir?

Aradaki fark,  deklarasyonun genelde uluslararası ve ulusal düzeyde, yankı uyandıran önemli olaylara duyulan, toplumsal tepkileri dile getirmede kaleme alınmasıdır.

Örneğin tarihteki en önemli deklarasyonlardan biri de Balfour Deklarasyonudur. İngiltere’de 1916-1919 yılları arasında dışişleri danışmanlığı yapan James Balfour, Filistin topraklarında bir İsrail devletinin kurulmasını, kurulmasının gerekli olduğunu ve bu süreçte İngiltere’nin her türlü desteği İsrail’e vermeye hazır olduğunu bildiren, ismiyle müsemma deklarasyonu yayımlamıştı. Bu deklarasyon yalnızca James Balfour’un değil tüm İngiltere halkının veya önemli bir kesiminin görüşü olarak lanse edilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Duygusal Emek Nedir?

 

Deklarasyon, içerik olarak göndermeleri bireysel baza indirgemez. Daha çok, toplumsal bir görüşü yansıtır. Deklarasyonda kamusal bir görüş temsil edilir.

 

Örneğin, Cumhurbaşkanlığının, Başbakanlığının, Bakanlıkların, uluslararası kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin, konfederasyonların, federasyonların, sendikaların, üniversitelerin, derneklerin, meslek odalarının vb. kuruluşların görüşleri, dış ve iç kamuoyuna, deklarasyon yöntemiyle duyurulmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Gündem Belirleme Yönetimi Nedir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi