Basketbolda Ekstra Pas Nedir? Ne Demek?

Basketbolda ekstra pas nedir? Ne demek? Daha önceki yazılarımızda çeşitli basketbol terimlerimden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “basketbolda ekstra pas” teriminden söz edeceğiz.

Basketbolda Ekstra Pas Ne Demek?

Bir takımın set hücumunda topun en son ulaştığı oyuncunun şut atmayıp ekstra bir pas ile daha müsait bir takım arkadaşına şut imkanı yaratması/pas vermesi “ekstra pas” olarak nitelendirilir.

Basketbolda normal hücumda çizilen ve oynanan sete göre topun en son şutu atacak oyuncuya gelmesi planlanır. Ancak zaman zaman oyuncular şut imkanı yakalamalarına rağmen bu hakkını daha müsait bir takım arkadaşına pas vermek için kullanabilirler. Bu durumlarda, söz konusu oyuncuların verdikleri pas ekstra pastır.

Ne İşe Yarar?

Basketbolda ekstra pas, özellikle adam adama savunmada rakip takımın oyun kurgusunu ve adam paylaşımını tamamen bozar. Çünkü rakip takım, son toptaki oyuncunun şut atmaması ya da şutunu perdelemesi için bir savunma sistemi çizmiştir.

Ancak ekstra paslar, önlem alınmayan diğer bir oyuncuya gönderildiğinden bu anlarda rakip takım savunması hazırlıksız yakalanır ve iyi bir ekstra pas alan oyuncu genelde bomboş pozisyonda şutunu atar.

Üçlük çizgisinin gerisinde kurulan savunma hattının yanlarında ve pota altında bekleyen uzun/kısa forvetler veya skorer gardlar bu pasları sayıya çevirebilirler.

Ekstra paslar, iyi bir oyun kurucu tarafından yapıldığı zaman takım için oldukça yararlıdır ancak bu konuda bir şeye dikkat etmek gerekiyor: Hücum süresi.

24 saniye olan hücum süresi, ekstra paslar konusunda ciddi sıkıntılara neden olabilir. Rakip takımın ekstra pası alan oyuncuya önlem alması halinde pası alan oyuncunun topu potaya gönderme süresi azalır ve bu anlarda karambole atışlar yapılır.

Ekstra pası alan oyuncu, tekrar bir ekstra pasla oyun kurgusunu ve savunma planını alt üst edebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hücum süresidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber