Spor

Basketbolda Pivot Nedir? Kime Denir? Görevleri Nelerdir?

Basketbolda pivot nedir ve ne demek? Pivotun görevleri nelerdir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli basketbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca pivot mevkisinden söz edeceğiz.

Pivot Nedir?

Basketbol terminolojisinde 5 numara olarak da bilinen bir mevkidir. Bir basketbol takımında oyun içindeki en uzun kişi pivottur. Pivotlar boylarının da avantajını kullanarak özellikle savunmada takımlarına ciddi katkılar sağlar. Pivot bölgesinde güçlü bir oyuncusu olan takım, ribaund konusunda da başarılıdır.

Pivotların Boyları

Uzun forvetlerden sonra takımdaki en uzun oyuncular pivot olarak tanımlanır. Pivotlar, en az 2.05 metre olurlar ve bunun üzerindeki boylar için bir sınırlama yoktur.

Modern basketbolda değeri giderek artan pivotlar, takımların vazgeçilmezi oyunculardır.

Pivotların Görevleri Nelerdir?

Pivot, kelime anlamı olarak İngilizce’de ”merkez” anlamına gelmektedir. Pivotlar, genelde savunma yönü daha çok ön plana çıkan oyunculardır. Boylarının uzun olmasından dolayı savunma anlamında takımlarına destek olurlar.

Pivotlar, ribaund konusunda da diğer mevkilerde görev yapan oyunculara göre daha başarılı olan ve ribaund yüzdesi daha fazla olan oyunculardır. Hem hücum hem de savunma ribaundu konusunda takımlarına ciddi destek olan pivotlar, skor üretme konusunda maharetli de olabilirler.

Pivotlara Örnekler

Bu sezon Golden State Warriors forması giyen DeMarcus Cousins, NBA’daki en değerli pivot oyuncularından biridir. Yine aynı şekilde NBA’da Toronto Raptors forması giyen Marc Gasol de sembol pivot oyunculardan biridir.

Öte yandan bu sezon göserdiği performans ile Anadolu Efes’in Euroleague finalinin ve lig şampiyonluğunun önemli mimarlarından biri olan Bryant Dunston da ligimizdeki önemli pivot oyuncuları arasında yer almaktadır.

Fenerbahçe Beko forması altında gösterdiği performans ile Fenerbahçe adına son yılların en önemli isimlerinden olan Jan Vesely de ligimizdeki pivot oyunculara örnek olarak gösterilebilir. Yine Fenerbahçe Beko forması giyen Ahmet Düverioğlu da pivot oyuncusudur.

Basketbolda Mevkiler:

  • Gard
  • Skorer Gard
  • Uzun forvet
  • Kısa forvet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds