Basketbolda Oyuncu Faul Hakkı Kaçtır?

Basketbolda oyuncu faul hakkı kaçtır, ne kadardır? Daha önceki yazılarımızda basketbola dair çeşitli kavramlardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca basketboldaki oyuncu faul hakkından söz edeceğiz.

Oyuncu Faul Hakkı Nedir?

Basketbolda bir oyuncunun toplam 4 periyot içerisinde yapabileceği maksimum faul sayısını ifade eden göstergedir. Bu sayıyı aşan oyuncular, oyun dışı kalır ve faul hakkının dolmasından sonra oyuna alınamazlar.

Basketbolda Oyuncu Faul Hakkı Kaçtır?

Basketboldaki oyuncu faul hakkı organizasyonlara veya ülkelere göre değişiklik gösterebilir. Avrupa ve Amerika basketbolunda oyuncu faul hakkı konusunda farklılıklar bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Dripling Halinde Nedir? Topla Dripling Halinde Ne Demek?

Avrupa’da örneğin Euroleague veya Türkiye, Fransa, İspanya, İtalya gibi ülkelerin liglerinde oyuncu faul hakkı 5 olarak belirlenmiştir. Bir oyuncu en fazla 4 faul yapabilir. 5. faulde takım iki sayı ile cezalandırılır. Bu söz konusu lig ve turnuvada oynayan oyuncuların 4 periyot yani 40 dakikada yapabileceği maksimum faul sayısı 5 olarak belirlenmiştir.

NBA’de Faul Hakkı Ne Kadar?

Yukarıda söz ettiğimiz gibi faul hakları ligden lige farklılıklar gösterebilir. Örneğin NBA’de oyuncu faul hakkı 6 olarak belirlenmiştir. Bu ligde oynayan oyuncular, 6 faul yaptıktan sonra oyun dışı kalırlar. Nitekim NBA’de periyotların süresi, oyun kuralları, pota yükseliği ve saha ölçüleri de Avrupa basketbolundan farklıdır.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda LCB ve RCB Nedir? Hangi Mevkide Oynar?

Faul Hakkı Dolunca Ne Olur?

Oyun süresinde faul hakkı dolan oyuncular, oyun dışı kalırlar ve maç bitene kadar oyuna dahil edilmezler. Bu nedenden dolayı koçlar, oyuncularının faul haklarını göz önünde bulundurarak oyuna sokarlar ya da onları oyundan alırlar. Örneğin daha ilk çeyrekten 3 faul yaparak faul problemi yaşayan bir pivot ya da uzun forvetin koç tarafından kenara alınması taktiksel bir değişikliktir.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Kalecinin Ters Ayakta Kalması (Ters Ayakta Yakalanması) Ne Demek?

Oyuncuların faul haklarını doldurması, koçların kafasındaki oyun planlarının da bozulmasına neden olur. Takımda kilit bir role sahip olan oyuncunun faul problemine erken girmesi, maç içi rotasyonunu da olumsuz yönde etkileyecektir. Bu yüzden oyuncuların faul problemlerine dikkat etmeleri, periyotta aldıkları faullerin sayısını bilmeleri, faullerin gerekli olup olmadıklarını da tahmin etmeleri gerekir. Zaman zaman yapılan fauller teknik anlamda yapılması zaruri olabilir. Bu fauller ise sıklıkla koç tarafından oyuncuya söylenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara