Futbolda Çizgiye İnmek Nedir? Ne Demek?

Futbolda çizgiye inmek nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden ve konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “futbolda çizgiye inmek” kavramından söz edeceğiz.

Futbolda Çizgiye İnmek Nedir?

Özellikle sağ veya sol kanatta görev yapan oyuncuların orta yapmak için bulunduğu kanadın taç çizgisine inmesi, taç çizgisine yakın oynaması anlamına gelir.

Çizgiye inen futbolcular, sahanın en uç bölgesinde oynayarak kendilerine alan açarlar. Yarattıkları bu alanla geniş alanda rakip takım için tehlikeli ataklar başlatabilirler.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Kalecinin Ters Ayakta Kalması (Ters Ayakta Yakalanması) Ne Demek?

2019/2020 sezonunun başında Beşiktaş’tan Kasımpaşa’ya transfer olan Ricardo Quaresma, Beşiktaş’ta oynadığı son dönemlerinde çizgiye inerek orta yapmaya başlamış ve Beşiktaş’ın oyun planı kanatlardan içeri doğru yapılan ortalarla gol atmaya evrilmiştir.

Çizgiye inen futbolcular, genelde geniş alanda etkili olan veya isabetli orta yapan oyunculardan oluşur. Bu oyuncular, söz konusu özelliklerinden faydalanarak gol pozisyonu üretmeye çalışırlar. İsabetli ortalarda ise asist sayıları artış gösterir.

Çizgi, sahanın uzun kenarındaki çizgi yani taç çizgisidir. Bu çizgiye yakın oynayan kanat oyuncuları, bu alanı bir koridor gibi kullanarak rakip takımı bu bölümden yıpratmaya çalışırlar. Rakip takımın bekleri, bu oyunculara karşı özel önlem almaz ya da stoperler veya ön liberolar beklere yardımcı olmazsa söz konusu bu oyuncular rahatlıkla gol pozisyonu üretebilir.

İlginizi Çekebilir:  Basketbolda Quadruple-Double Nedir? Nasıl Yapılır? Quadruple-Double Yapan Futbolcular

Formasyonlara Göre Çizgiye İnme

Örneğin 4-4-2 sistemine göre orta sahanın sağında ve solunda görev yapan kanat oyuncuları ile zaman zaman defans dörtlüsünün sağında ve solunda görev alan bekler çizgiye inerek orta yaparlar.

4-3-3 siteminde ise orta sahadaki oyunculardan ön libero ya da 6 numara olarak da bilinen defansif orta saha haricindeki diğer iki orta saha oyuncusu ve ileri uçta görev yapan kanat forvetler çizgiye inerek orta yapabilirler.

İlginizi Çekebilir:  Siyahilerin Messi ve Barselona Hayranlığı

Yine aynı şekilde 3-5-2 sisteminde de beşli orta sahanın sağında ve solunda görev yapan futbolcular ile takım atağa çıktıktan sonra defansın sağında ve solunda görev yapan futbolcular çizgiye inerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara